Felicity Astonur. 7 października 1977Brytyjska podróżniczka i badaczka klimatu, pierwsza kobieta, która samotnie przemierzyła Antarktydę.Brytyjska badaczka klimatu postanowiła skupić się na polarnictwie, wyruszając w niezwykłą wyprawę. 25 listopada 2011 roku rozpoczęła samotną podróż na nartach przez Antarktydę. Jej trasa, obejmująca ponad 1700 km, wiodła od lodowca szelfowego Rossa przez Góry Transantarktyczne, Biegun Południowy, Płaskowyż Polarny, aż do lodowca szelfowego Ronne-Filchnera.Felicity, choć przez 59 dni zmagała się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, dopięła swego. Badaczka ustanowiła nowy rekord świata, stając się pierwszym człowiekiem, który samotnie przemierzył Antarktydę, wykorzystując wyłącznie siłę własnych mięśni.Licencja zdjęcia: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl
Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Przez stulecia pozycja społeczna kobiet ograniczała się do ról żon i matek. Dziedziny takie jak nauka, polityka czy podróże na przestrzeni wieków były domeną mężczyzn. Kobiety, które decydowały się sprzeciwić stereotypom, nierzadko spotykały się z drwiną lub ostracyzmem. Te z nich, które miały odwagę realizować marzenia, do dziś inspirują. Oto niezwykłe podróżniczki, które wyruszając w świat niesprzyjający indywidualistkom, zasłużyły na miejsce obok Magellana, Kolumba i da Gamy. Poznaj ich sylwetki w galerii.
Kobiety, które płynęły pod prąd
Myśląc o podróżach i wielkich odkryciach, przeważnie przywołujemy mężczyzn. Magellan, Kolumb czy Cook to tylko niektóre nazwiska pojawiające się na szkolnych lekcjach historii. Zadziwiająco rzadko mówi się o podróżniczkach – kobietach, które nie tylko dorównywały odkrywcom i słynnym żeglarzom, ale i niejednokrotnie ich przebijały. Któż by pamiętał, że jedną z pierwszych wypraw do wybrzeży Ameryki Północnej poprowadziła kobieta?
Pisząc o podróżach kobiet, nie można zapominać o jednej kwestii. Nowożytne odkrywanie świata było uznawane za domenę mężczyzn, każda kobieta zaś, która przełamywała „męski monopol”, narażała się na kpiny lub wręcz społeczny ostracyzm. Wyruszenie w nieznane zawsze wiązało się z ogromną odwagą, tym większą zaś w przypadku płci żeńskiej. Te z kobiet, które podejmowały ryzyko odrzucenia, nie dając się zamknąć w czterech ścianach, podróżom potrafiły poświęcić całe swoje życie. Zdarzało się, że dla podróży zmieniały nawet swoją tożsamość.
Wśród wielkich podróżniczek, o których nie możemy zapominać, znajduje się wiele Polek. Żeglarki, antropolożki i himalaistki, dowodząc wielkiej siły, odwagi i determinacji, do dziś mogą nas z powodzeniem inspirować.
Dowiedz się więcej na temat wielkich podróżniczek w galerii.
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.