3. Koronawirus a prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego
W przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, ze względu na zagrożenie związane z koronawirusem, rodzice mogą skorzystać z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Prawo do dodatkowego świadczenia przysługuje, jeżeli żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do której uczęszcza dziecko, zostaną zamknięte w ramach działań prewencyjnych, a rodzic zostanie tymczasowo zwolnionym z obowiązku wykonywania pracy ze względu na konieczność osobistej opieki nad dzieckiem. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie będzie można pobierać dłużej niż przez okres 14 dni.
Źródło: sejm.gov.pl
4. Koronawirus a wystawianie recept
Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę, jeżeli w związku z COVID-19 zagrożone będzie zdrowie pacjenta.
Źródło: sejm.gov.pl
5. Koronawirus a zakup dodatkowego wyposażenia na przeciwdziałanie COVID-19
Ustawa daje możliwość wykorzystania środków z rezerwy celowej na 2020 r., przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, na przeciwdziałanie COVID-19. W obliczu walki z koronawirusem przewidziane są m.in. wydatki z puli 40 mln zł, które zostały zabezpieczone na pojazdy dla straży pożarnej.
Źródło: sejm.gov.pl
6. Koronawirus a budynki szpitalne
Ustawa wprowadza „możliwość projektowania, budowy, przebudowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19” z pominięciem ustawy Prawo budowlane. Oznacza to, że różnego rodzaju budynki będą mogły zostać przystosowane do leczenia pacjentów i obserwacji osób z podejrzeniem koronawirusa.
Źródło: sejm.gov.pl