7. Koronawirus a odszkodowanie za odwołany lot, przejazd lub połączenie kolejowe
Art. 14. ust. 1. ustawy mówi o tym, że „Zarządzający lotniskiem, zarządzający dworcem kolejowym, przewoźnik lotniczy, kolejowy lub drogowy, nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami władz publicznych mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19, w szczególności za brak możliwości przewozu”. Dotyczy to także „okoliczności nadzwyczajnej” oraz wypłaty odszkodowań i pomocy dla pasażerów w związku z „przyjęciem na pokład albo odwołaniem lub dużym opóźnieniem lotów” w ramach zapobiegania COVID-19.
Źródło: sejm.gov.pl
8. Koronawirus a ceny leków i żywności
W ustawie jest mowa o tym, że minister zdrowia ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny wybranych produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym, które mogą służyć przeciwdziałaniu COVID-19. Decyzja zostanie podjęta na podstawie danych przekazanych przez GIS (Główny Inspektorat Sanitarny). Ten zapis może uchronić obywateli przed drożyzną.
Źródło: sejm.gov.pl
9. Koronawirus a transport karetką
Ustawa reguluje kwestie transportu sanitarnego, mającego miejsce w ramach przeciwdziałania COVID-19. Taki transport mogą wykonywać podmioty wykonujące działalność leczniczą i wpisane do wykazu opracowanego przez odpowiedniego dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (w porozumieniu z wojewodą).
Źródło: sejm.gov.pl
10. Przeciwdziałanie koronawirusowi a zamówienia publiczne
Uproszczone zostały procedury dotyczące zakupu środków niezbędnych do zapobiegania COVID-19. Jeżeli sytuacja będzie wymagała ochrony zdrowia publicznego lub podjęcia odpowiednich działań wobec szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, podmioty publiczne będą mogły zakupić potrzebne towary i usługi z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Źródło: sejm.gov.pl