Spis treści
Lawenda w salonie i łazience
Lawenda ma bardzo dobry wpływ na układ oddechowy. Może pomóc złagodzić objawy astmy oraz innych chorób układu oddechowego. Znajduje zastosowanie podczas leczenia zapalenia płuc i oskrzeli, a nawet gruźlicy. Działa też odkażająco. Trudno więc się dziwić, że jest często dodawana do świec, świeczek, odświeżaczy powietrza i olejków eterycznych. Wybór tego typu przedmiotów jest duży.
Można zaopatrzyć się w ozdobną świecę zapachową w słoiku z wieczkiem, zakupić świeczki woskowe albo świetliki pachnące lawendą. Innym ciekawym rozwiązaniem są wkłady lub pastylki do odkurzacza o aromacie lawendy. Dzięki nim podczas sprzątania wydziela się przyjemna woń.
Natomiast o miłą woń w łazience pomoże zadbać odświeżacz powietrza o zapachu lawendy lub lawendowy dyfuzor zapachowy. Warto jednak pamiętać o tym, że sztucznie aromatyzowane produkty mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie, a nawet, jeśli nie zaszkodzą, ich działanie nie będzie równie korzystne co w przypadku naturalnej rośliny.
Dlatego my szczególnie polecamy naturalne olejki eteryczne. Warto poszukać w internecie informacji, kto je produkuje, a zamówienie można złożyć online. Bez problemu kupimy je także w stacjonarnych sklepach zielarskich. Na opakowaniu powinna znajdować się informacja, że olejek jest w 100% naturalny. Dodatkowo producenci często podają na etykiecie przeznaczenie olejku, a to jest szerokie. Kilka kropel naturalnego płynu można dodać do kąpieli, wykorzystać podczas masażu, ale też w domowej saunie lub do aromaterapii. Olejek lawendowy świetnie sprawdzi się w połączeniu z kominkiem zapachowym, można go dodać do nawilżacza powietrza lub skropić nim filtr odkurzacza.
Oczywiście, nie należy także zapominać o zastosowaniu lawendy w szafie. Warto zaopatrzyć się w woskową tabliczkę z lawendą lub zestaw lnianych woreczków wypełnionych suszem. Nie każdy także wie, że lawendy nie lubią komary i domowe szkodniki. Możemy zakupić słoik z pachnącymi lawendą żelowymi kulkami. Gdy odkręcimy nakrętkę i usuniemy wkładkę zabezpieczającą, ze słoiczka zacznie wydzielać się dyskretny i przyjemny zapach, który będzie skutecznie odstraszać komary.
Lawenda w kuchni
Lawenda jest dobra na wzdęcia i perystaltykę jelit. Wspomaga trawienie i wytwarzanie soku żołądkowego oraz żółci, a także działa antyseptycznie. Znajduje zastosowanie przy leczeniu różnego rodzaju infekcji i działa na bakterie: gronkowca, gruźlicy, paciorkowca i pneumokoków. Ponadto ma łagodne działanie rozkurczowe, dzięki czemu przyda się na: wzdęcia, bóle brzucha i kolkę jelitową. Warto więc nabyć suszone kwiaty lawendy i pić z nich herbatkę, a ściślej rzecz ujmując: napar.
Lawenda w sypialni
Ze względu na swoje właściwości lecznicze i uspokajające lawenda znakomicie sprawdza się w sypialni. W internecie znajdziemy kolorowe poduszki z łuską gryki i lawendą, które nadają się na ładny prezent. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest materac nawierzchniowy do spania, który można położyć na łóżku lub rozłożonej kanapie. Wypełniona pianką i lawendą nakładka na materac może stanowić pewien kompromis, jeśli stary materac nie jest już wygodny, a my chcemy uniknąć drogiego zakupu. Poprawi komfort snu i pomoże rozluźnić mięśnie.
Lawenda w jodze
Uspokajająco-relaksujące właściwości lawendy docenili producenci akcesoriów do jogi. Osoby uprawiające jogę Iyengara często korzystają z różnych przyborów, aby poprawić ułożenie ciała, lepiej wykonać asanę, która sprawia im trudność, głębiej się rozluźnić lub uzyskać dodatkowe obciążenie ciała. Na salach do jogi często wykorzystuje się: paski, klocki, wałki, koce, krzesła, a nawet worki z piaskiem czy kije.
Na rynku można znaleźć m.in. wałki do jogi wypełnione gryką i lawendowym suszem. Jak przekonuje jeden z producentów tego typu akcesoriów, „lawenda uspokaja, łagodzi histerie, stres i lęki, działa antydepresyjne, pomaga w zasypianiu, zwłaszcza bezsenności związanej ze stresującym trybem życia”, a także ma działanie przeciwbólowe, co przydaje się podczas migren, bólów mięśniowych i stawowych.
Wałki do jogi są wykorzystywane m.in. do pozycji relaksacyjnych oraz podczas tzw. jogi hormonalnej, która stymuluje układ hormonalny kobiety i jest zalecana w czasie menstruacji oraz przekwitania. Wykorzystanie wałka z dodatkiem lawendy może przełożyć się na jeszcze lepsze samopoczucie.
Lawenda znalazła również zastosowanie przy produkcji tzw. poduszeczek relaksacyjnych, czyli poduszeczek na oczy (w praktyce zaleca się także kładzenie ich na czole). Te niewielkich rozmiarów akcesoria pomagają zrelaksować się podczas takiej pozycji, jak savasana, zwana popularnie pozycją trupa. W tym układzie leży się płasko na ziemi (dodatkowo można podłożyć coś pod głowę, np. złożony na kilka części koc, a także umieścić pod kolanami zwinięty w rulon koc bądź wałek). Gdy umieścimy woreczek relaksacyjny z lawendą na powiekach lub czole, łatwiej będzie nam rozluźnić mięśnie twarzy, a niepozorny gadżet ułatwi relaks. Wybór poduszek na oczy z lawendą jest bogaty. Polecamy zwłaszcza te sprzedawane w sklepikach przy szkołach jogi.
Inne zastosowania lawendy
Lawendę wykorzystuje się także w kosmetyce i medycynie niekonwencjonalnej, m.in. do walki z roztoczami, np. świerzbowcem ludzkim, który wywołuje świerzb oraz w leczeniu wszawicy. Roślina jest zalecana na trądzik i łysienie, a także przyniesie ulgę po ukąszeniu przez owady. Ze względu na jej działanie relaksacyjne na popularności zyskują także hydrolaty z dodatkiem lawendy. Przed pójściem spać warto rozprowadzić nad poduszką lawendową mgiełkę.
Zadbaj o swoje naturalne piękno!
Nie żyje Stanisław Tym
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny