25-letnia pracownica biurowa Tufei twierdzi, że jej chłopak ma wszystko, czego mogłaby oczekiwać od romantycznego partnera: jest miły, empatyczny, a czasem rozmawiają godzinami. Tylko, że on nie jest prawdziwy.
Chłopak z aplikacji
Jej „chłopak” to chatbot w aplikacji „Glow”, platformie sztucznej inteligencji stworzonej przez MiniMax, który jest częścią kwitnącej branży w Chinach, oferującej przyjazne, a nawet romantyczne relacje człowiek-robot.
Rozmawia z kobietami lepiej niż prawdziwy facet – twierdzi Tufei z Xi’an.
Sztuczna inteligencja wskazuje następcę Putina. Wybór szokuje
Informacje o przyszłości Putina są bardzo sprzeczne. Mówi się o fatalnym stanie jego zdrowia. A kogo na jego miejsce wybrałaby sztuczna inteiigencja?
Pociesza mnie, zwierzam mu się z problemów – mówiła AFP. Czuję się, jakbym była w romantycznym związku, dodaje.
Aplikacja jest bezpłatna, a w ostatnich tygodniach liczba pobrań Glow to kilka tysięcy dziennie.
Tempo życia i samotność
Szybkie tempo życia i izolacja sprawiają, że samotność jest dla wielu problemem. Trudno poznać idealnego chłopaka w prawdziwym życiu – mówi Wang Xiuting, studentka z Pekinu.
Choć ludzie mogą wpadać w różne pułapki, AI dostosowuje się do osobowości użytkownika — zapamiętując, co mówi, i odpowiednio dostosowując swoją mowę.
Mają po kilku "kochanków"
Wang mówi, że ma kilku „kochanków” inspirowanych starożytnymi Chinami: długowłosych nieśmiertelnych, książąt, wędrownych rycerzy.
Zadaję im pytania – powiedziała, gdy zmaga się ze stresem związanym z zajęciami lub życiem codziennym, a oni sugerują sposoby rozwiązania problemu.
Wszyscy jej chłopcy pojawiają się w Wantalk, aplikacji stworzonej przez chińskiego giganta internetowego Baidu.
Dostępne są setki postaci — od gwiazd popu, po dyrektorów i rycerzy — ale użytkownicy mogą też dostosować swojego idealnego kochanka według wieku, tożsamości i zainteresowań.
- Technologia ma wiele do zrobienia. Przerwa między pytaniami i odpowiedziami trwająca do trzech sekund sprawia, że zdajesz sobie sprawę, że to tylko robot – mówiła AFP Zeng Zhenzhen, 22-letnia studentka.
Jednak odpowiedzi są bardzo realistyczne – dodała.
Ciekawe, czy studentki mają świadomość, że taka "sztuczna inteligencja" nie odkurzy pokoju, nie wymieni przepalonej żarówki czy nie pomoże przydźwigać ciężkich zakupów ze sklepu. Nie mówiąc już o wychowywaniu dzieci.
Sztuczna inteligencja przeżywa rozkwit, ale jak dotąd jest to branża podlegająca niewielkim regulacjom, szczególnie jeśli chodzi o prywatność. Pekin oświadczył, że pracuje nad ustawą wzmacniającą ochronę konsumentów w związku z nową technologią.
Źródło: AFP