Łyżwy hokejowe a figurowe – czym się od siebie różnią?
Łyżwy figurowe służą do uprawiania łyżwiarstwa figurowego lub artystycznego, takiego jak solo czy dance. Charakteryzują się smukłą budową oraz długą i wąską płozą, zakończoną ząbkami. Umożliwia to wykonywanie skomplikowanych figur i układów tanecznych. Płozy łyżew figurowych najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub tytanu. Buty z kolei to najczęściej gładka skóra naturalna lub tworzywo sztuczne. Figurówki głównie kojarzone są z białym kolorem, ale występują także w innych odcieniach, np. czerni. Co więcej, takiego rodzaju modele są przeważnie sznurowane.
Łyżwy dziecięce w atrakcyjnych cenach!
Z drugiej strony, łyżwy hokejowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są głównie do gry w hokeja na lodzie. But takich modeli jest bardziej masywny i twardszy. W odróżnieniu od łyżew figurowych, hokejówki nie posiadają ząbków i mają krótszą, szerszą płozę. Ma to na celu zachowanie większej kontroli w trakcie jazdy, szczególnie w kontekście zapewnienia stabilności i potrzeby dynamicznej zmiany kierunku poruszania się po lodzie. Łyżwy hokejowe mogą być sznurowane lub zapinane na klamry. W ich przypadku wykorzystuje się takie same materiały, jak przy figurówkach z tą różnicą, że na rynku dostępnych jest więcej modeli wykonanych z plastiku oraz innych tworzyw sztucznych. Czubki buta mogą być także dodatkowo wzmocnione, aby chronić palce stóp w trakcie dynamicznej gry w hokeja.
Wady i zalety łyżew figurowych
Figurówki zostały skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiały wykonywanie akrobacji, skoków, obrotów wokół własnej osi czy jazdy na tylko jednej łyżwie. Jednak tego rodzaju modele są często droższe od hokejówek, ponieważ mogą być wykonywane z lepszej jakości materiałów i charakteryzują się bardziej skomplikowaną budową (przykładem niech będą ząbki na przodzie każdej płozy).
Co więcej, ze względu na dłuższe i węższe ostrza, są mniej stabilne i nierzadko trudniejsze do opanowania dla początkujących. Z drugiej strony jednak na takich łyżwach można rozwinąć wyższą prędkość, kiedy nauczymy się już na nich jeździć.
Łyżwy dla dziewczynek!
Łyżwy hokejowe – plusy i minusy hokejówek
Hokejówki mają szerszą płozę, są więc łatwiejsze do opanowania przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z łyżwiarstwem. Zwykle cechuje je także niższa cena. Choć zostały stworzone głównie z myślą o grze w hokeja, z powodzeniem mogą być wykorzystywane także do jazdy rekreacyjnej.
Trzeba jednak zaznaczyć, że większa wytrzymałość, waga oraz sztywność hokejówek przekłada się na utrudnione wykonywanie różnorodnych figur i skoków. Co więcej, ze względu na brak ząbków, niektóre akrobacje są niemożliwe do zrobienia. Ponadto krótsza i szersza płoza wpływa negatywnie na maksymalną prędkość, jaką można osiągnąć w trakcie jazdy.
Męskie łyżwy w wielu fasonach!
Czym się kierować przy wyborze łyżew?
Najważniejszym czynnikiem jest tutaj dopasowanie danego modelu do własnych potrzeb i preferencji. Jeśli jazda ma głównie skupiać się na wykonywaniu figur i układów tanecznych, najlepszym wyborem będą łyżwy figurowe. Do zabawy rekreacyjnej lub grze w hokeja lepiej sprawdzą się hokejówki.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór łyżew do stopy (but musi dobrze do niej przylegać, ale nie może być zbyt ciasny) i materiały, z jakiego wykonano konkretny model. Naturalna skóra i bardziej wytrzymałe płozy przekładają się na wyższy koszt pary łyżew. Warto też wspomnieć, że jeśli mamy ograniczony budżet, to w przypadku hokejówek plastikowe modele zapinane na klamry są zwykle tańsze innych rodzajów dostępnych rynku.
Damskie łyżwy hokejowe i figurowe
Jak dopasować rozmiar łyżew?
Odpowiednie dopasowanie łyżew do kluczowa kwestia, jeśli chodzi nie tylko o wygodę i frajdę z jazdy, ale także bezpieczeństwo. Aby zrobić to dobrze, należy sprawdzić rozmiar buta lub długość wkładki obuwia, które użytkujemy na co dzień. Co ciekawe, rozmiar łyżew powinien być nieco mniejszy od tego w noszonych przez nas butach, aby dobrze przylegały do stopy. Kolejna kwestia dotyczy ruchomości palców. Powinny układać się we wnętrzu naturalnie, a swobodne poruszanie nimi nie powinno sprawiać trudności. Najlepiej jest przymierzyć łyżwy przed zakupem, jednak jeśli kupujemy je przez internet, powyższe wskazówki powinny wystarczyć do ich poprawnego dopasowania. W razie konieczności sprzedawcy umożliwiają wymianę rozmiaru lub zwrotu zakupionej pary.
Znajdź najlepsze łyżwy dla siebie!
Poruszając kwestię dopasowania łyżew, warto wspomnieć o wyborze figurówek lub hokejówek dla dzieci. Choć dobrym rozwiązaniem może wydawać się kupno pary o rozmiar większej (aby wystarczyły na dłużej), w rzeczywistości taka praktyka nie jest polecana. Jazda w zbyt luźnych łyżwach negatywnie wpływa na stabilność i zwiększa ryzyko upadku. Jednak częsta wymiana dla rosnącego dziecka nie musi być konieczna. Istnieje sprytne rozwiązanie w postaci łyżew z regulacją, które umożliwiają zwiększanie ich rozmiaru.
Jakie łyżwy, jako pierwsze kupić dziecku: hokejowe czy figurowe?
Zimą rodzice miewają problemy z wyciągnięciem swojej pociechy na świeże powietrze. Mroźna aura, chłodny wiatr i opady nie sprzyjają wyprawom na plac zabaw czy rozgrywkom na osiedlowym boisku z kolegam...