Nauka samodzielności w wieku wczesnoszkolnym
Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to bardzo ważny okres w rozwoju naszych dzieci. Młody człowiek nie tylko zaczyna pisać i czytać, ale przygotowuje się też do późniejszej edukacji i uczy odpowiedzialności.
To również czas, kiedy dzieci chcą coraz więcej rzeczy robić samodzielnie. Decyzja o tym nie jest prosta. W przeświadczeniu rodzica dziecko jest jeszcze małe i nie do końca gotowe do samodzielnego podejmowania decyzji. Od nas jednak zależy, czy pozwolimy mu się rozwijać, a finalnie zostać odpowiedzialnym i decyzyjnym dorosłym.
Czy odbieramy dzieciom samodzielność?
Dlaczego to takie ważne? Bo nasze dzieci mają coraz mniej okazji do takiej nauki. Wszyscy pamiętamy czas, kiedy jako pierwszoklasiści sami maszerowaliśmy do szkoły, sami z niej wracaliśmy z kluczem na szyi, sami odrabialiśmy lekcje i sami musieliśmy pamiętać o sprawdzianach i się do nich przygotować.
Teraz czasy się zmieniły, chcemy odprowadzać dzieci do szkoły jak najdłużej, wozimy je na zajęcia pozalekcyjne, uczymy się razem z nimi i w dzienniku elektronicznym codziennie mamy informacje o tym, na jaki sprawdzian przygotować dziecko w najbliższym czasie. Oczywiście ma to swoje plusy, jesteśmy z nimi bliżej, angażujemy się i dzieci z pewnością będą nam za to wdzięczne, ale....
Bardzo mądre, ale... niesamodzielne
Google – potentat technologiczny – jakiś czas temu stwierdził, że jego najlepiej wykształceni pracownicy, znający kilka języków i doskonale znający się na swojej pracy, są wzorowi do momentu, aż przychodzi problem, w którym kluczowe jest podjęcie samodzielnej decyzji. Dział HR postanowił zbadać powód takiego zachowania i zrobił ankietę, która zawierała jedno pytanie: „Czy wychodziłeś sam na dwór, kiedy byłeś dzieckiem?”.
Okazało się, że większość pracowników tego nie robiło. Byli dziećmi, których rodzice zrobili wszystko, żeby przygotować ich do najlepszych uczelni, zwiedzali z nimi świat i zawozili na wiele zajęć. Przez to przyszli pracownicy Google nie mieli czasu i możliwości samodzielnie podejmować decyzji, czy mogą przejść przez pasy, czy powinni założyć w taką pogodę czapkę, czy mogą wybrać inną drogę do szkoły.
Co pozwoli dzieciom uczyć się samodzielności?
Właśnie w czasie wczesnoszkolnym kształcą się u nas nawyki. Jednym z nich jest samodzielne podejmowanie decyzji i krytyczne myślenie.
Przed 7-latkami stoi bardzo dużo wyzwań. Pierwsze samodzielne pokonywanie drogi do szkoły, wyjścia z przyjaciółmi na plac zabaw, wycieczki szkolne czy kolonie to momenty, kiedy chcemy być pewni, że dziecko znajduje się w miejscu, które jest dla niego bezpieczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Kupić naszemu dziecku telefon komórkowy? Większość osób uważa, że to jednak za wcześnie. I słusznie – telefon sprawia, że dziecko zaczyna poświęcać światu elektronicznemu dużo czasu.
Family Watch – gadżet, który dodaje pewności siebie
Jest jednak alternatywa, z której korzysta coraz więcej rodziców. To specjalnie przystosowany dla dzieci Family Watch. Ma on wiele zalet. Nie tylko ładnie wygląda, uczy korzystania z zegarka i daje dzieciom wielką frajdę (można w nim np. zainstalować prostą gierkę). Z zegarkiem nasza pociecha może w łatwy sposób:
- dzwonić do najbliższych,
- odbierać połączenia,
- wysyłać i odbierać wiadomości głosowe i emotikony,
- wezwać pomoc,
- ustawić budzik,
- skorzystać z kalkulatora,
- zrobić zdjęcia,
- kontrolować dzienną liczbę kroków i spalonych kalorii,
- kontaktować się z przyjaciółmi, którzy posiadają taki sprzęt.
Family Watchto jednak przede wszystkim urządzenie z funkcjami ważnymi dla rodzica. Dzięki nim możemy czuć, że z jednej strony pozwalamy dziecku na swobodną zabawę i pokazujemy, że zasługuje na nasze zaufanie, a z drugiej strony jesteśmy pewni, że nasza pociecha bezpieczna. Pozwalają na to takie funkcje jak:
- lokalizacja – w każdym momencie możemy sprawdzić, gdzie znajduje się nasze dziecko na własnym telefonie,
- wyznaczenie bezpiecznej strefy – jeżeli dziecko znajdzie się poza nią, od razu dostaniemy powiadomienie na telefon.
Kiedy jest dobry czas na Family Watcha?
Należy pamiętać, że samodzielne pójście do szkoły, jest wyzwaniem głownie dla dziecka. Mimo że zaufanie, którym go obdarzyliśmy, jest dla niego komplementem, początki mogą być zwyczajnie trudne. Przyzwyczajony do naszej obecności maluch, z pewnością doceni możliwość zadzwonienia w każdej chwili do kogoś bliskiego i potwierdzenia, że podąża dobrą drogą.
Family Watch to idealny prezent nawet dla młodszych dzieci. Odpowiedni jest już dla 5-latków. Nauka samodzielności zaczyna się bowiem już w tym wieku, kiedy w zatłoczonym centrum handlowym dziecko chce odstawić wózek, iść obejrzeć zabawki lub na plaży pyta, czy może dostać pieniądze i samodzielnie kupić lody.
Z takim gadżetem spokojnie możemy mu na to pozwolić i widzieć satysfakcję dziecka, które wykonując małe „dorosłe” obowiązki, nabiera pewności, że w życiu może osiągnąć wszystko.
Gdzie można nabyć zegarek Family Watch?
Z myślą o najmłodszych i ich rodzicach, T-Mobile przygotował specjalną ofertę świąteczną, w której to urządzenie dostaniemy już za 1 zł. W parze z zegarkiem otrzymujemy abonament za 24,99 zł miesięcznie, w ramach którego dziecko może korzystać z nielimitowanych rozmów na numery stacjonarne i komórkowe w kraju oraz roamingu EU/EOG. W tej cenie znajduje się również 1 GB internetu, który powinien w zupełności wystarczyć do codziennej obsługi urządzenia.
Family Watch to świetny prezent nie tylko na święta, ale i również na zbliżające się ferie. Dzieci zawsze cieszą się z elektronicznych gadżetów, a nauka samodzielności to prezent, który będzie procentować jeszcze długo po tym, jak nasza pociecha wyrośnie z Family Watcha.