Właściwości miodu manuka od dawna są znane i wykorzystywane w medycynie. Działa on przeciwzapalnie, zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Obecnie jest bardzo popularny, jako jeden ze składników w kosmetykach. Kochają go panie o cerze dojrzałej, jak i te, które mają skórę przesuszoną, trądzikową i wrażliwą.
Płynne złoto z Nowej Zelandii, czyli miód manuka
Manuka to krzew występujący na terenie Nowej Zelandii oraz południowo-wschodniej Australii. To właśnie z jego nektaru kwiatowego powstaje miód manuka. W odróżnieniu od popularnych miodów ten ma ciemniejszy kolor, specyficzny i wyrazisty smak. Prawdziwy jego sekret tkwi jednak w jednym składniku, który w tak dużych ilościach nie występuje w żadnym innym produkcie. Mowa o metyloglioksalu. Nazwa tej substancji może nam niewiele mówić, ale udowodniono, że wykazuje ona silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Nowozelandzki miód manuka zawiera również w swoim składzie aminokwasy, cukry proste (głównie glukozę i fruktozę), enzymy, witaminy, składniki mineralne oraz związki polifenolowe (flawonoidy i kwasy fenolowe).
Właściwości miodu manuka i jego zastosowanie do pielęgnacji skóry
Oprócz swoich zdrowotnych właściwości stosowany jest również do pielęgnacji skóry. Pomaga w gojeniu się ran, świetnie się sprawdza przy cerze trądzikowej, wypryskach i egzemie. Stosowany zewnętrznie na zmiany skórne potrafi zdziałać cuda i zmniejszyć ich widoczność.
Miód z manuki pozytywnie zadziała na suchą skórę – ma działanie głęboko nawilżające, zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry, zmiękcza ją i wygładza. Nazywany jest również eliksirem młodości, bo opóźnia procesy starzenia się komórek skóry, dzięki czemu cera zachowuje młodzieńczy wygląd na dłużej. Stosowany jest ponadto do pielęgnacji włosów.
Zioła do pielęgnacji skóry i włosów. Sprawdź, co i jak działa
Zioła wzmocnią włosy oraz nadadzą im blask. Pomogą też w pielęgnacji skóry, poprawiając jej kondycję, Podpowiadamy, po jakie zioła sięgnąć, jakie mają właściwości i jak je wykorzystać.
Miód manuka jako składnik domowej maseczki
Miód manuka zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. W kosmetyce jest składnikiem kremów, maseczek, peelingów, czy eliksirów. Jednak jeszcze większą popularność zyskał, jako składnik domowych kosmetyków. Poznaj przepis na jeden z nich.
Miodowa maseczka z manuki – składniki:
- 1/4 szklanki soku z cytryny,
- 5 łyżeczek miodu manuka,
- 5 łyżeczek naturalnego jogurtu lub mleka,
- 2 łyżki płatków owsianych, które trzeba wcześniej namoczyć.
Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i schłodzić w lodówce. Następnie maseczkę trzeba na twarz na około 20 minut. Zmyć i zastosować krem nawilżający dostosowany do typu cery.
Domowa maseczka na wągry pomoże przy zaskórnikach na twarzy
Maseczka na wągry to kosmetyk, który można zrobić samodzielnie. Polecana jest do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, a także tej ze skłonnością do powstawania krost na twarzy. Regularne wykonywanie ...
Zadbaj o zdrową dietę!
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny