Mleczko pszczele: działanie, zastosowanie i przeciwwskazania. Czym jest mleczko pszczele i jak je stosować

Marzena Herka
Mleczko pszczele jest pozyskiwane w niewielkich ilościach. Jest cennym dodatkiem do wielu kosmetyków.
Mleczko pszczele jest pozyskiwane w niewielkich ilościach. Jest cennym dodatkiem do wielu kosmetyków. MyriamsFotos (Pixabay.com)
Mleczko pszczele to silnie odżywcza substancja produkowana przez pszczoły robotnice. Jego pozytywne działanie na zdrowie i urodę znali już starożytni Grecy. Sprawdźmy, jak stosować ten naturalny preparat i gdzie można go kupić.

Mleczko pszczele - co to jest?

Mleczko pszczele wydzielane jest w śliniankach młodych robotnic pszczół miodnych i służy do karmienia królowej oraz larw. Ma białą lub delikatnie żółtą barwę, słodko-kwaśny smak i żelową konsystencję. Składa się przede wszystkim z wody (do 70%) oraz mieszanki protein, cukrów, tłuszczy, soli mineralnych, witamin i polifenoli. Największy udział mają w nim witaminy z grupy B, biotyna, inozytol i wit. C. Zawiera m.in. magnez, fosfor, potas, miedź i żelazo.

Wśród pszczół przez całe życie mleczko spożywa jedynie królowa i jak dowodzą naukowcy, jest to powód jej długowieczności.

Matka może żyć nawet 5 lat, podczas gdy inne pszczoły dożywają ok. 45 dni. Odżywianie się wyłącznie mleczkiem wpływa także na odmienny rozwój fizjologiczny królowej. Mleczko pszczele jest niezwykle cenne, gdyż owady produkują je w niewielkich ilościach. Z jednej komórki plastra, w której rozwijają się młode, uzyskamy go mniej niż ćwierć mililitra.

Mleczko pszczele - jak stosować?

Mleczko pszczele można spożywać w celu wzmocnienia organizmu, choć najlepsze działanie wykazuje nakładane na skórę. Z tego powodu jest cenionym składnikiem w kosmetyce.
Mleczko pszczele ma właściwości bakteriobójcze, a więc jest zalecane dla cery trądzikowej. Nie wysusza skóry tak jak alkohol czy kwasy stosowane przy wypryskach, a wręcz przeciwnie - nawilża ją i odżywia. Ponadto zmniejsza łojotok i wspomaga gojenie się ranek. Wyrównuje także koloryt cery, co jest szczególnie ważne dla osób borykających się z bliznami potrądzikowymi.

Mleczko pszczele nieprzypadkowo jest też nazywane eliksirem młodości.

Dzięki zawartości polifenoli zapobiega wpływowi wolnych rodników na cerę, a tym samym hamuje jej starzenie się. Substancja głęboko regeneruje skórę i wspiera syntezę kolagenu, dzięki czemu można liczyć nawet na wygładzenie drobnych zmarszczek. Mleczko tworzy również ochronny film na powierzchni naskórka, który zapobiega utracie wody i minimalizuje negatywne działanie promieni słonecznych.

Mleczko pszczele warto stosować także na włosy. Za sprawą swoich właściwości odżywiających i odbudowujących poprawi kondycję pasm suchych, puszących się oraz zniszczonych farbowaniem czy rozjaśnianiem. Zawiera zarówno proteiny jak i substancje nawilżające i natłuszczające, a więc dostarczy włosom wszystkich potrzebnych składników i pomoże osiągnąć równowagę w pielęgnacji.

Aby osiągnąć pożądane efekty, wystarczą niewielkie ilości mleczka pszczelego. Jeżeli wzbogacamy nim kosmetyki samodzielnie, nie należy przekraczać stężenia 5%.

Drogeryjne maseczki pielęgnujące to spory wydatek, a ich skład często pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście o cerę można dbać, wykorzystując proste składniki, które zwykle mamy w domu. Przykładem takiego produktu jest jogurt naturalny, który ma działanie delikatnie złuszczające skórę, a kwas mlekowy i cynk obecne w jogurcie pomagają usunąć przebarwienia, wyrównują koloryt skóry i spłycają drobne zmarszczki. Oto kilka przepisów na maseczki do twarzy z jogurtem naturalnym, które sprawią, że cera stanie się gładsza, dobrze nawilżona i bardziej promienna.

Proste przepisy na jogurtowe maseczki na twarz

Gdzie kupić mleczko pszczele?

Mleczko pszczele znajdziemy w składzie kremów, balsamów i maści pod nazwą Royal Jelly. Im bliżej początku listy się znajduje, tym w danym kosmetyku będzie go więcej.

W składnik ten można się jednak zaopatrzyć także na własną rękę. Mleczko pszczele dostaniemy bezpośrednio z pasieki głównie w drugiej połowie lata, gdyż zbiera się je na przełomie lipca i sierpnia. Kupimy je też w sklepach ze zdrową żywnością i zielarskich oraz na stronach internetowych z półproduktami kosmetycznymi.

Mleczko pszczele - przeciwwskazania

Mleczko pszczele jest silnym alergenem, dlatego przed jego zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową. Niewielką ilość preparatu należy nałożyć na małą partię skóry i odczekać 48 godzin. Jeśli po tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub opuchlizna, to oznacza, że można go bezpieczne stosować.
Mleczka najlepiej unikać całkowicie przy alergii na inne produkty pszczele. Nie jest polecane również dla osób chorych na astmę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet