Czy i dlaczego Polacy noszą okulary przeciwsłoneczne? Wyniki raportu
Raport przygotowany przez wOkularach.pl przedstawia stosunek Polaków do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2022 r. metodą CAWI, czyli w formie ankiety elektronicznej. Anonimowy kwestionariusz składał się z pytań zamkniętych i otwartych. Uzyskano odpowiedzi od 1037 respondentów, spośród których 60 proc. stanowiły kobiety, a 40 proc. mężczyźni. W gronie uczestników badania znaleźli się zarówno mieszkańcy dużych, średnich i małych miast, jak i wsi. Najliczniej reprezentowane były grupy wiekowe 25–34 lata (33 proc.) oraz 35–44 lata (27 proc.).
Z badania wynika, że 25 proc. badanych w słoneczne dni zakłada okulary, a 8 proc. tego nie robi. Osoby, które deklarują, że nie noszą ciemnych okularów wskazują, że przyczyną jest wada wzroku i konieczność noszenia w tym samym czasie okularów korekcyjnych – tę odpowiedź zaznaczyło aż 61 proc. badanych z tej grupy. Warto jednak pamiętać, że jedno wcale nie musi wykluczać drugiego, co wyjaśnia Paweł Januchowski – mistrz optyki z 30-letnim doświadczeniem w branży:
Obecna, bogata oferta okularów oraz soczewek okularowych sprawia, że latem wada wzroku nie musi nas ograniczać. Możemy zdecydować się na okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi, które zapewnią nam zarówno poprawę wzroku, jak i ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Biorąc pod uwagę komfort, jaki otrzymujemy, ich koszt jest stosunkowo niski. Dodatkowo możemy wybrać barwienie w odpowiadającym nam kolorze. Jako alternatywa sprawdzą się również okulary z fotochromem. Ich bezsprzecznym atutem jest dostosowanie poziomu zabarwienia soczewek do warunków nasłonecznienia. Dzięki takim okularom korygujemy wadę wzroku, a nasze oczy są chronione przed rażącym słońcem i promieniowaniem UV. Taki rodzaj soczewek okularowych również dostępny jest w kilku kolorach.
Ankietowani zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie, co myślą o okularach przeciwsłonecznych? 80 proc. badanych stwierdziło, że noszenie ich poprawia komfort widzenia w słońcu. Połowa docenia je ze względu na zdrowie oczu i ochrony przed promieniami UV. Tyle samo respondentów uważa je za lubiany dodatek do letnich stylizacji. 14 proc. zwróciło uwagę na możliwość zachowania większej anonimowości w okularach przeciwsłonecznych. Tylko 9 proc. korzysta z nich, bo musi.
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?
Wybór modnych okularów przeciwsłonecznych może nie być taki prosty. Muszą być dopasowane do kształtu twarzy i przede wszystkim chronić nasze oczy przed promieniami UV. Markowe okulary przeciwsłoneczne...
Moda okularowa, czyli czym się kierują Polacy przy ich zakupie?
Polacy wskazali, że okulary służą im do ochrony przed słońcem, część z nich powiedziała, że traktuje je jako element garderoby. 68 proc. badanych jest zdania, że interesują się szeroko pojętą modą, natomiast śledzenie trendów optycznych nie jest już tak popularne. Tylko 11 proc. respondentów przyznało się, że dobiera okulary do ubrań, a 20 proc. odpowiedziało, że tego nie robi. Nieliczni ankietowani twierdzą, że ich okulary pasują do każdej stylizacji, dlatego nie muszą przejmować się doborem.
91 proc. osób biorących udział w badaniu powiedziało, że przy doborze okularów przeciwsłonecznych kierują się dopasowaniem do twarzy. Nie dziwi to optyka Pawła Januchowskiego, który mówi:
Okulary dobrze dobrane do kształtu twarzy to klucz do sukcesu zarówno przy tworzeniu codziennych stylizacji, jak i odwróceniu uwagi od naszych niedoskonałości i podkreśleniu zalet urody. Jeśli już wcześniej mieliśmy model okularów, który dobrze prezentował się na naszej twarzy, warto trzymać się podobnych do niego kształtów przy wyborze nowej pary. Jednakże coraz bogatszy asortyment zachęca do wypróbowania czegoś nowego.
Oprócz dopasowania do kształtu twarzy Polacy stawiają na wygodę noszenia i wygląd okularów. Jakość wykonania i cena jest drugorzędną sprawą. Najmniej istotną kwestią jest marka produktu.
Nieco ponad połowa ankietowanych przy zakupie nowych okularów bierze też pod uwagę aktualnie panujące trendy. Inspiracje najczęściej czerpią z Internetu (mediów społecznościowych), czasopism modowych i telewizji.
Dowiedz się więcej:
Modne okulary przeciwsłoneczne - trendy 2022
Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ochrona przed promieniami UV, ale także modny dodatek do codziennych stylizacji. A co będzie modne w sezonie wiosenno-letnim? Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zadowolone będą fanki ponadczasowej klasyki, jak i panie, które stawiają na oryginalny wygląd, wyraziste kolory i ozdoby. Oto kilka trendów:
- Gogle – okulary inspirowane narciarskimi goglami to najgorętszy trend w tym sezonie. Mają być duże, zasłaniać większą część twarzy, chronić oczy przed promieniami UV i być stylowym dodatkiem do codziennej garderoby.
- Ozdobne i kolorowe oprawki – to propozycja dla pań, które nie boją się być widoczne i wyróżniać się z tłumu. W tym sezonie trendować będą nie tylko kolorowe oprawki, ale także zdobienia na nich. Jeśli planujesz zakup okularów przeciwsłonecznych, postaw na niebieskie, zielone i niezwykle modną musztardę. Zdobienia to plastikowe kwiaty i łańcuszki.
- Kolorowe szkła można było zaobserwować na wszystkich wybiegach mody. Czas pożegnać zimową aurę i wprowadzić kolor do codziennych stylizacji. Najbardziej pożądanymi barwami są wyraziste zielenie, błękity, fiolety, żółcie i czerwienie.
- Wielki powrót aviatorów. Ten model okularów jest ponadczasowy i już od kilku sezonów cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak teraz prawdziwym hitem są te z lustrzanymi szkłami.
Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne mają pasować do kształtu twarzy, zachwycać designem i przede wszystkim chronić oczy przed promieniami UV. Czym się kierować kupując okulary przeciwsłoneczne? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:
- Powłoka antyrefleksyjna – zapobiega ona odbijaniu się światła od okularów, a w konsekwencji od oka i nie wpływa na zmianę kontrastu kolorów.
- Filtr polaryzacyjny - neutralizuje oślepiające odblaski światła np. od wody (podkreśla kolory, wyostrza obraz, zwiększa kontrast).
- Filtr UV – każde okulary przeciwsłoneczne powinny mieć na oprawce informację o filtrze UV. Najlepsze są te posiadające UV 400, który w 100 proc. pochłania promieniowanie słoneczne.
- Kategorie filtra, które są oznaczone cyframi od 0 do 4. To one decydują o ilości przepuszczanego przez soczewki światła. Filtr z kat.1 przepuszcza ok. 40 proc. światła a kat.4 ok. 8 proc.
- Filtr fotochromowy dla osób noszących okulary korekcyjne. Chroni on przed promieniami UV. Robią się ciemne po wyjściu na słońce, a jasne w półmroku.
- Certyfikat CE – oznaczenie informujące, czy dany produkt jest zgodny z dyrektywami UE, czy pomyślnie przeszedł specjalistyczne badania oraz czy spełnia wszelkie potrzebne normy jakości i bezpieczeństwa.
- Kształt i wielkość oprawek – okulary nie powinny zaburzać pola widzenia.