Popularne mity związane z pełnią Księżyca
Wbrew panującej powszechnie opinii cierpiący na somnambulizm (czyli lunatyzm), wcale nie lunatykują częściej podczas pełni. To mit.
Wielu osobom wydaje się także, że wilki wyją do księżyca. Okazuje się jednak, że zwierzęta te wcale nie mają tego w swojej naturze. Specjaliści potwierdzają, że wilki nie mają w zwyczaju wyć podczas pełni. Skowyt ma na celu wyłącznie zasygnalizowanie, że wataha szykuje się na polowanie. Faza księżyca nie ma z tym jednak nic wspólnego.
Robaczywy Księżyc
Marcowa pełnia nosi nazwę Robaczywego Księżyca (Worm Moon), która pierwotnie miała odnosić się do dżdżownic, pojawiających się, gdy gleba ogrzewa się wiosną.
Koźla pełnia księżyca w lipcu
Wśród innych nazw lipcowej pełni znaleźć można Łososiowy Księżyc wskazujący na to, że ryby wróciły na dany obszar i są gotowe do odłowienia, Miesiąc Dojrzałego Księżyca Kukurydzy i Malinowy Księżyc oraz Księżyc Grzmotów, nawiązujący do występujących w tym czasie burz.
Blue Moon na sierpniowym niebie
Nazwa Niebieski Księżyc nawiązuje do liczby pełni księżyca w danym miesiącu kalendarzowym. Ukończenie jednego cyklu faz (od nowiu do nowiu) zajmuje naszemu Księżycowi około 29,5 dnia, więc jeśli pełnia wystąpi pierwszego dnia miesiąca, pod koniec miesiąca będzie miała miejsce druga pełnia – Blue Moon (wyjątek stanowi luty).