Czy pełnia Księżyca sprzyja agresji?
W brytyjskim Brighton od lat podczas pełni księżyca na ulicach pojawiają się dodatkowe patrole, które mają zapobiec bójkom czy atakom nożowników.
Mimo że nie ma danych statystycznych, które mogłyby wykazać wzrost liczby przestępstw popełnianych podczas pełni, utarło się przekonanie, że służby porządkowe nie narzekają wtedy na nudę.
Pełne sale porodowe w czasie pełni Księżyca?
Lekarze od lat obserwują, że w dni, w które wypada pełnia na porodówkach pojawia się więcej ciężarnych kobiet gotowych do rodzenia dzieci. Naukowcy wcale jednak nie potwierdzają, by pełnia miała bezpośrednie odzwierciedlenie w statystykach urodzeń.
Choć nie ma dowodów na to, by rzeczywiście podczas pełni rodziło się więcej dzieci, to jednak nadal panuje przekonanie, że mogą mieć z tym związek zmiany hormonalne, których możemy wtedy doświadczać.
Pełnia Księżyca a menstruacja
Badania dowodzą wpływu księżyca m.in. na cykl menstruacyjny u niektórych kobiet. U części z nich jest on rzeczywiście zsynchronizowany z fazami księżyca.
Pełnia Księżyca a wyższe ryzyko krwotoków
Nie ma oficjalnych danych, które mogłyby potwierdzić, że istnieje związek pomiędzy pełnią księżyca a wyższym ryzykiem krwotoku podczas zabiegów. Żaden poważny lekarz nie zdecyduje się odwołać zaplanowanych operacji tylko ze względu na pełnię. Skąd więc takie przekonanie?
Można się w tym przypadku odwołać do prywatnych doświadczeń m.in. osób asystujących przy zabiegach chirurgicznych. Wśród wielu pracowników służby zdrowia krążą legendy o tym, że podczas pełni częściej dochodzi do dramatycznych zdarzeń na izbach przyjęć.
W trakcie tej fazy księżyca naczynia krwionośne mogą być bardziej ukrwione, a ze względu na wahania hormonów, może się zmienić także próg naszej wrażliwości na ból. Nie da się jednak jednoznacznie wykazać, czy wykonywane wtedy operacje będą bardziej bolesne, a powstałe rany będą się wolniej goić.