Najbardziej szkodliwe aplikacje na Twój telefon
Zastanawiacie się, co się czasami dzieje z waszym smartfonem? Bateria krócej trzyma, często się wiesza, sam wybudza ekran... Te i inne objawy mogą być skutkiem instalowania niechcianych programów.
Faktem jest, że złośliwe aplikacje, programy wirusowe to obecnie plaga w przypadku użytkowników smartfonów. Te zagrożenia rozprzestrzeniają się głównie za pomocą bezpłatnych aplikacji pobieranych często w oficjalnych sklepach jak Google Play. Takie apki mogą zbierać informacje o nas, mieć dostęp do naszych wiadomości, skrzynek mailowych, galerii zdjęć itd. Aby chronić się przed tym, warto przed instalacją uważnie czytaj, do jakich danych takie oprogramowanie będzie mieć dostęp. Sprawdźcie, czego nie powinniście instalować na swoich telefonach.
Zobacz też: Premiera Samsung Galaxy S9 i Galaxy S9 Plus w Barcelonie. Najjaśniejsze obiektywy w historii telefonów
Pogoda
Dlaczego apki pogodowe są tak popularne? To pytanie retoryczne. Niektóre z tego typu aplikacji mogą zawierać szkodliwe wirusy mogące w efekcie gromadzić wszelkie dane z naszego telefonu, jak loginy i hasła do kont, a następnie wysyłanie ich na zewnątrz do niepożądanych osób. Wyjściem z tego rozwiązania jest korzystanie z wbudowanych widżetów pogodowych, jakie często można łączyć m.in. z zegarem czy inną aplikacją.
Social media
Głośna ostatnimi czasy stała się pewna historia mówiąca o tym, jakoby Messenger rejestrował nasze rozmowy, zapisywał kontakty i wiadomości. W tym przypadku tak skonstruowana została ta aplikacja, aby właśnie przy nieuwadze użytkowników smartfonów móc to robić. Opisaliśmy to szczegółowe w naszym materiale Facebook wie o Tobie wszystko. Z tego typu aplikacji korzystamy, bo są po prostu wygodne, przejrzyste i co najważniejsze nie wymagają uruchamiania przeglądarek. Jest to nie najgorsze rozwiązanie, ale aplikacje te mogą znacząco wpływać na żywotność naszych baterii, która z dnia na dzień może spadać.
Przeglądarki autorskie
Coraz częściej producenci smartfonów prześcigają się w tworzeniu autorskich przeglądarek internetowych dedykowanych konkretnym modelom smartfonów. Dlaczego tak się dzieje? Ich zdaniem są one o wiele lepsze, szybsze i bardziej wydajne. Problem pojawia się, kiedy chodzi o bezpieczeństwo. Czy rzeczywiście surfowania z takich przeglądarek daje nam gwarancję, że nasze łącze jest bezpieczne? Z tym bywa różnie.