Najbardziej szkodliwe aplikacje na Twój telefon? Te, które instalujesz. Jedne wykradają nasze dane, inne obciążają

red
Zastanawiacie się, co się czasami dzieje z waszym smartfonem? Bateria krócej trzyma, często się wiesza, sam wybudza ekran... Te i inne objawy mogą być skutkiem instalowania niechcianych programów. Faktem jest, że złośliwe aplikacje, programy wirusowe to obecnie plaga w przypadku użytkowników smartfonów. Te zagrożenia rozprzestrzeniają się głównie za pomocą bezpłatnych aplikacji pobieranych często w oficjalnych sklepach jak Google Play. Takie apki mogą zbierać informacje o nas, mieć dostęp do naszych wiadomości, skrzynek mailowych, galerii zdjęć itd. Aby chronić się przed tym, warto przed instalacją uważnie czytaj, do jakich danych takie oprogramowanie będzie mieć dostęp. Sprawdźcie, czego nie powinniście instalować na swoich telefonach.

Pogoda
Dlaczego apki pogodowe są tak popularne? To pytanie retoryczne. Niektóre z tego typu aplikacji mogą zawierać szkodliwe wirusy mogące w efekcie gromadzić wszelkie dane z naszego telefonu, jak loginy i hasła do kont, a następnie wysyłanie ich na zewnątrz do niepożądanych osób. Wyjściem z tego rozwiązania jest korzystanie z wbudowanych widżetów pogodowych, jakie często można łączyć m.in. z zegarem czy inną aplikacją.

Social media
Głośna ostatnimi czasy stała się pewna historia mówiąca o tym, jakoby Messenger rejestrował nasze rozmowy, zapisywał kontakty i wiadomości. W tym przypadku tak skonstruowana została ta aplikacja, aby właśnie przy nieuwadze użytkowników smartfonów móc to robić. Opisaliśmy to szczegółowe w naszym materiale Facebook wie o Tobie wszystko. Z tego typu aplikacji korzystamy, bo są po prostu wygodne, przejrzyste i co najważniejsze nie wymagają uruchamiania przeglądarek. Jest to nie najgorsze rozwiązanie, ale aplikacje te mogą znacząco wpływać na żywotność naszych baterii, która z dnia na dzień może spadać.

Przeglądarki autorskie

Coraz częściej producenci smartfonów prześcigają się w tworzeniu autorskich przeglądarek internetowych dedykowanych konkretnym modelom smartfonów. Dlaczego tak się dzieje? Ich zdaniem są one o wiele lepsze, szybsze i bardziej wydajne. Problem pojawia się, kiedy chodzi o bezpieczeństwo. Czy rzeczywiście surfowania z takich przeglądarek daje nam gwarancję, że nasze łącze jest bezpieczne? Z tym bywa różnie.

Optymalizatory
Korzystałem już z wielu programów mających na celu optymalizację systemu. Z reguły czyszczenie pamięci podręcznej, zamykanie aplikacji w tle kończyło się u mnie zawieszaniem się systemu i nieprawidłowościami w działaniu telefonu. Jeśli nie jest to dedykowana aplikacja, jaką swojego czasu miał w swoich telefonach np. Samsung, nie warto próbować tego typu instalacji.

Programy antywirusowe
Przezorny zawsze ubezpieczony. Tak przynajmniej uważają niektórzy. Wydaje się, że jakakolwiek forma zabezpieczenia telefonu przed atakami z zewnątrz może nam wyjść na dobre. Otóż nie do końca. Hakerzy co jakiś czas sami tworzą aplikacje antywirusowe, które zamiast chronić nasze urządzenie sieją w nim spustoszenie. Uważajmy na to, co instalujemy i sprawdzajmy wiarygodność aplikacji.

Projekt RAM +
Chodzi o aplikacje, które mają na celu poprawę wydajności działania telefonu poprzez uruchomienie rzekomo nieużywanej pamięci RAM, co przełożyć ma się na zwiększenie pamięci operacyjnej. No nie! Czegoś takiego nie ma i większych bzdur świat nie słyszał. Jeśli producent komunikuje, że smartfon działa na taki i tak procesorze i ma tyle i tyle pamięć RAM, to wartość ta nigdy nie będzie większa. Fizycznie jest to nierealne. W efekcie aplikacja okazuje się być kompletną porażką zaśmiecającą nam telefon.

Defragmentacja
Defragmentacja jest uzasadniona w przypadku rzeczywiście sporych rozmiarów dysku twardego, podzielonego na partycje, opartego na magnetycznych talerzach, który ulokowany jest jedynie w komputerach. A przynajmniej na razie. Tak czy inaczej sam proces konsolidacji pofragmentowanych danych na dysku w przypadku smartfona nie sprawdzi się i nie będzie on działać płynniej.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet