Spis treści
Magazyn „Financial Times” opublikował w grudniu listę 25 najbardziej wpływowych kobiet na świecie. W dorocznym zestawieniu nie znajdziemy Angeli Merkel ani królowej Elżbiety II. Do rankingu trafiły za to inne kobiety, znane ze świata polityki, biznesu, sportu czy sztuki. Przedstawiamy listę wybitnych działaczek dostrzeżonych przez brytyjski dziennik.
Na liście „Financial Times” znalazły się m.in.: Meghan Markle – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, Sanna Marin – premier Finlandii, Serena Williams – amerykańska tenisistka, Billie Eilish – amerykańska piosenkarka, Jane Fraser – szefowa Citigroup, największego dostawcy usług finansowych na świecie czy Anne Imhof – artystka wizualna. Wykaz wszystkich kobiet, uhonorowanych przez dziennik, jest dostępna na stronie ft.com. Wizerunki osób, które trafiły do rankingu, prezentujemy w galerii zdjęć, a poniżej przedstawiamy kilka wybranych postaci.
Sukcesy kobiet w piłce nożnej
Na liście opiniotwórczych kobiet znalazła się m.in. Sarina Wiegman – główna trenerka angielskiej reprezentacji kobiet w piłce nożnej. Holenderska piłkarka wcześniej grała w reprezentacji Holandii, a także była menadżerką holenderskiej reprezentacji. Udowodniła, że piłka nożna to sport dla obu płci, a kobiety mogą odnosić w tym obszarze wiele sukcesów. W zestawieniu „Finantial Times” kobiety, które mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie sportu, reprezentuje również amerykańska tenisistka, Serena Williams.
Może zainteresować Cię również:
Ekspertki w dziedzinie prawa
Ketanji Brown Jackson od 2022 roku stoi na czele Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Z zawodu jest prawnikiem. Przeciera szlaki innym kobietom, które są ekspertami w dziedzinie prawa.
Historia Mahsy Amini
Na listę trafiły także Kobiety Iranu, związane z Mahsą Amini. Śmierć 22-latki wstrząsnęła we wrześniu całym światem. Kurdyjka pochodząca z północno-zachodniego regionu Iranu wraz z rodziną odwiedziła Teheran. Została zaatakowana na ulicy przez miejscową „policję moralności”. Oficjalnie poinformowano, że nosiła hidżab w niewłaściwy sposób. Wskutek odniesionych obrażeń znalazła się w stanie śpiączki w szpitalu, a finalnie zmarła.
Śmierć kobiety doprowadziła do licznych protestów na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. W związku z łamaniem praw człowieka w Iranie manifestowały nie tylko Iranki, ale i mężczyźni. Tłum domagał się m.in. godności, osobistej autonomii cielesnej i bezpieczeństwa dla mieszkanek kraju. Doszło do aresztowań uczestników protestów i dziennikarzy, a władze kraju postanowiły otworzyć ogień do ludzi, co doprowadziło do kolejnych zgonów. Walkę o prawa kobiet w Iranie popiera m.in. Shirin Ebadi, irańska laureatka Nagrody Nobla. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem w galerii zdjęć.