NASA i SpaceX stawiają na kobiety. Jessica Watkins weźmie udział w półrocznej misji kosmicznej

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
flickr.com / nasa2explore
Po raz pierwszy w historii na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zostanie wysłana czarnoskóra kobieta. Agencja NASA potwierdziła, że wybitna naukowczyni, Jessica Watkins, weźmie udział w misji załogowej w kwietniu 2022 roku.

Jessica Watkins będzie pierwszą czarnoskórą kobietą, która spędzi 6 miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Towarzyszyć jej mają: Kjell Lindgren, Robert Hines oraz Samantha Cristoforetti z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Kim jest Jessica Watkins?

Misja kosmiczna, w której wezmą udział astronauci, nosi nazwę Crew-4. (Artykuł powstał w trakcie realizacji misji Crew-3.) Załoga poleci w kosmos w kapsule Crew Dragon firmy SpaceX, należącej do Elona Muska. Astronauci spędzą w przestrzeni kosmicznej 6 miesięcy.

Pochodząca z Maryland, a mieszkająca w Kolorado w Stanach Zjednoczonych Jessica Watkins obroniła licencjat z nauk geologicznych i środowiskowych na Uniwersytecie Stanforda oraz doktorat z geologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Zrealizowała także badania podyplomowe nad dużymi osuwiskami na Marsie i Ziemi.

Warto przeczytać również:

Jessica Watkins pracowała w Centrum Badawczym NASA im. Josepha Amesa oraz w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA. W 2017 r. została wybrana przez NASA do Klasy Kandydatów na Astronautów. Była także członkinią zespołu naukowego zajmującego się łazikiem testującym właściwości marsjańskich skał i badaniem historii geologicznej krateru Gale na Marsie. W kwietniu 2022 r. po raz pierwszy w życiu wyruszy w podróż kosmiczną. Będzie pełniła rolę specjalistki misji.

Kobiety w przestrzeni kosmicznej

W 2020 r. Jessica Watkins zakwalifikowała się do programu Artemis. W ramach tego przedsięwzięcia ludzie mają powrócić na Księżyc. Zgodnie z planem NASA, do 2025 r. na powierzchnię Księżyca dotrze pierwsza kobieta oraz pierwsza osoba, która nie jest biała.

Jeszcze żadna czarnoskóra kobieta nie przebywała na stacji przez pół roku, a pierwszym ciemnoskórym mężczyzną, który został wysłany na ISS na dłuższy okres był Victor Glover. W ciągu minionych dwóch dekad Międzynarodową Stację Kosmiczną rzadko odwiedzali ciemnoskórzy kosmonauci, a pobyt tych, którym udało się polecieć na ISS, zazwyczaj trwał maksymalnie dwa tygodnie.

Pierwszą kobietą, która odbyła lot kosmiczny, była Walentina Tierieszkowa. W 1963 r. udała się ona w podróż na pokładzie statku kosmicznego Wostok 6. Drugą kobietą w kosmosie została Swietłana Sawicka, a trzecią kobietą (i zarazem pierwszą Amerykanką w przestrzeni pozaziemskiej) była Sally Ride. Natomiast za pierwszą kobietę, która dowodziła Międzynarodową Stacją Kosmiczną, uznaje się Peggy Whitson. Pobiła ona także rekord pod względem łącznej długości odbytych spacerów kosmicznych, a w 2016 r. była najstarszą kobietą w kosmosie.

Inną rekordzistką jest Christina Koch, która spędziła na ISS 328 dni, pokonując w lutym 2020 r. wynik Peggy Whitson (288 dni). Christina Koch wraz z Jessicą Meir wzięła udział w pierwszym spacerze kosmicznym z udziałem samych kobiet, który miał miejsce 18 października 2019 r., a także jako pierwsza edytowała Wikipedię z kosmosu.

Warto nadmienić, że w 2022 r. odbędą się różne loty w kosmos. Na pokładzie prywatnego statku kosmicznego Crew Dragon w podróż wyruszy m.in. pierwszy Rosjanin (w chwili pisania artykułu jego nazwisko nie było jeszcze znane). Lot dojdzie do skutku dzięki współpracy Roskosmosu z NASA i SpaceX.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet