7. Korzeń maca
Maca jest rośliną uprawianą m.in. na płaskowyżach Peru. Cieszy się ona niezwykle dużą popularnością wśród rdzennych Peruwiańczyków, którzy uczynili z niej stały element swojej codziennej diety. Korzeń tej rośliny charakteryzuje się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Według doniesień naukowych picie wywaru ze sproszkowanego korzenia maca dodaje energii, poprawia pamięć i ułatwia koncentrację.
6. Sok z buraka
Według ostatnich badań opublikowanych na łamach „Journal of Applied Physiology” sok z buraka wykazuje działanie pobudzające. Związane jest to z zawartością azotanów, które oprócz tego, że mają właściwości stymulujące, to również pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego.
5. Korzeń żeń-szenia
Żeń-szeń jest naturalnym adaptogenem, wykazującym działanie: antyoksydacyjne, uspokajające i psychostymulujące. Suplementów z wyciągiem z żeń-szenia nie należy łączyć z kawą i innymi środkami o działaniu pobudzającym.
4. Guarana
Guarana jest bardzo bogatym źródłem kofeiny – zawiera ona jej aż 4-6 proc. (dla porównania ziarna kakaowca zawierają zaledwie 2,8 proc. tej substancji). Nic więc dziwnego, że guarana jest jednym ze składników naturalnych napojów energetycznych, które rekomendowane są m.in. dla sportowców zawodowych. Napój z guarany bez przeszkód mogą pić osoby, zmagające się z dolegliwościami żołądkowymi.