Czujesz złość i rozdrażnienie
Nawet osoby zwykle pogodne, uśmiechnięte i wesołe pod wpływem zbyt silnego stresu i napięcia mogą stać się rozdrażnione i nerwowe, wręcz wybuchowe. Długotrwały stres wyczerpuje pokłady energii i sprawia, że brakuje nam chęci i motywacji do działania.
Negatywne emocje, które pojawiają się pod wpływem nadmiaru obowiązków, ciągłej presji ze strony szefa czy współpracowników, problemów rodzinnych i niekończącej się listy spraw do załatwienia, kumulują się i w końcu muszą znaleźć ujście. Niestety, zwykle wybuch następuje w najmniej oczekiwanym momencie i wobec kogoś, kto zupełnie nic nam nie zawinił.
Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, lepiej jest zlikwidować źródło napięć, a jeśli jest to niemożliwe, warto znaleźć sposób na radzenie sobie z emocjami. Powinniśmy codziennie zapewnić sobie dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Nie musi to być maraton czy forsowne ćwiczenia, wystarczy półgodzinny spacer, jogging lub skorzystanie z siłowni plenerowej. Dobrze jest też zrobić coś tylko dla siebie: wypić ulubioną kawę, poczytać książkę, kupić sobie wymarzoną rzecz czy pójść na masaż lub do kosmetyczki. Jeśli te sposoby nie są pomocne i nie umiesz się zrelaksować, rozważ skorzystanie z pomocy psychologa, który poleci dostosowane do Ciebie techniki radzenia sobie ze stresem.
Nie możesz się skupić
Czasami zdarza nam się o czymś zapomnieć czy robić coś automatycznie, bez skupienia na zadaniu. Jeśli często masz milion myśli na minutę, a za chwilę już ich nie pamiętasz i nagle pojawia się wrażenie pustki w głowie, to znak, że potrzebujesz wyciszenia i odpoczynku. Taka sytuacja często dotyczy osób pracujących umysłowo i zwykle oznacza przepracowanie. Lekceważenie problemów z koncentracją i pamięcią prowadzi do obniżenia produktywności, spadku motywacji oraz pogorszenia nastroju i ogólnego samopoczucia. Mogą pojawić się także objawy takie, jak: bóle głowy, migreny, zawroty głowy.
Lepiej więc wziąć sobie dzień wolnego w pracy na odpoczynek, wyłączyć telefon, iść na spacer lub masaż, bez załatwiania w tym czasie innych spraw. Natomiast na co dzień warto zwolnić tempo, nie brać na siebie nadmiaru obowiązków, którym nie jesteśmy w stanie sprostać i nie zostawać po godzinach w pracy.
Masz obniżone libido
Nadmiar obowiązków, siedzenie w pracy po godzinach i ciągły stres sprawiają, że nie mamy czasu zadbać o siebie. Przemęczenie odbiera nam energię i chęć do działania, a więc też pozbawia ochoty na seks, który w takiej sytuacji staje się wysiłkiem, a nie przyjemnością. Brak seksu prowadzi również do problemów i kłótni w związku, które wyczerpują nas jeszcze bardziej.
Jednak pamiętajmy, że w czasie stosunku wyzwala się oksytocyna, dopamina i serotonina, czyli hormony, które wpływają na poprawę nastroju i samopoczucia. Czas więc zadbać o siebie i swoje relacje i wyrwać się z tego błędnego koła.
Masz te objawy? To znaczy, że twój organizm potrzebuje odpoczynku
Przemęczeniu najczęściej towarzyszy spadek energii i ospałość, ale mimo to osoba przemęczona może mieć problem z zasypianiem z powodu „gonitwy myśli” wywołanej nadmiernym stresem.