Niebezpieczne zabawki 2020. Groźne ftalany czają się w miękkich lalkach i piłkach

Katarzyna Paczewska
Wybierając zabawkę sprawdź, czy jest dostosowana do wieku. Zobacz, czy nie ma małych części, linki/sznurki nie są za długie, nie mają ostrych lub wystających elementów - radzą eksperci Inspekcji Handlowej.
Wybierając zabawkę sprawdź, czy jest dostosowana do wieku. Zobacz, czy nie ma małych części, linki/sznurki nie są za długie, nie mają ostrych lub wystających elementów - radzą eksperci Inspekcji Handlowej. Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Mikołajki za tydzień, a święta już za niepełny miesiąc. Zapobiegliwi rodzice i dziadkowie już wcześniej zaopatrzyli się w upominki dla milusińskich, ale większość zrobi to dopiero wkrótce. Sklepy internetowe i portale zaczęły odczuwać już to zainteresowanie.

Wśród przedmiotów w kategorii zabawki najczęściej wyszukiwane są na OLX aktualnie: lego, psi patrol, lego duplo, domek dla lalek, klocki, zabawki, playmobil, klocki lego, hobby horse, wózek dla lalek, kuchnia dla dzieci, lego technic, puzzle, bruder, lego friends, kamper barbie, kuchnia, lego star wars, fisher price, hot wheels, super zings, tablica manipulacyjna.

Zobacz też wideo: Kontrole zabawek Inspekcji Handlowej

Dobra zabawka to może być jednak spory wydatek. Często to właśnie niższa cena przekonuje nas do zakupu czegoś. Dodatkowo zaopatrując się w upominki dla dzieci w internecie nie zawsze mamy możliwość dokładnego przyjrzenia się produktowi i oznakowaniu na opakowaniu. Z drugiej strony, nie wszystko jest w stanie sprawdzić rodzic, nawet mając zabawkę w dłoni, więc inspektorzy Inspekcji Handlowej (IH) regularnie kontrolują wybrane zabawki. Tradycyjnie już przed Mikołajkami Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał ostatnie wyniki takiej kontroli bezpieczeństwa plastikowych produktów dla milusińskich. Tym razem eksperci sprawdzili m.in. czy dopuszczalne stężenie ftalanów w lalkach, zabawkach do kąpieli, piłkach nie jest przekroczone.

Ftalany szkodzą nerkom, wątrobie. Wywołują astmę, a nawet nowotwory

Wyniki nadal niepokoją. IH zakwestionowała 57 na 204 zabawki pod kątem niezgodności w zakresie formalnym (najczęściej brak danych o producencie i importerze oraz nieprawidłowość umieszczenia wymaganych ostrzeżeń) oraz 36 ze 156 zabawek pod kątem występowania ftalanów. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło lalek.

Przeczytaj również

O co tyle „szumu”?

- Ftalany służą do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczność. Ich dopuszczalna zawartość wynosi od 0,01 do 0,3 proc. masy zabawki. Jednak wyższe stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Może powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów - wyjaśnia biuro prasowe UOKiK.

Takich niebezpiecznych pod kątem tych substancji zabawek laboratorium wykrywa mniej, jednak nadal jest ich sporo. W 2019 r. było 28 proc. takich nieprawidłowości, a w 2020 r. 23 proc. nieprawidłowości. Najwięcej w lalkach, a szczególnie w ich miękkich częściach, np. głowie lub kończynach.

Przykłady:

  • plastikowe piłki - z plastikowymi kolcami i śmiesznymi minkami (w nich wykryto przekroczoną dopuszczalną zawartość dizobutylu - DIBP),
  • lalka modnisia (przekroczona dopuszczalna zawartość dizobutylu - DIBP),
  • lalka syrena (przekroczona dopuszczalna zawartość bis(2-etyloheksylu) - DEHP).

Przeczytaj też:
- Uważaj na te zabawki! Są tanie, ale bez certyfikatów. Mogą być groźne dla dziecka
- Trujące lalki, piłki i gryzaki. 30 tysięcy zabawek zniszczono

Co najgorsze, nawet najbardziej ostrożny rodzic nie jest w stanie wyłapać takiego zagrożenia. Oszacowanie zawartości ftalanów w zabawkach jest możliwe tylko w specjalistycznych laboratoriach. Te substancje nie mają zapachu, dlatego co roku inspektorzy sprawdzają ich stężenie.

O czym pamiętać przy zakupie zabawek

Sprawdź, czy zabawka ma znak CE, którym producent deklaruje, że spełnia ona obowiązujące wymagania. Zwróć uwagę, czy dołączone zostały ostrzeżenia w języku polskim - przypominają jak mantrę eksperci UOKiK-u.

Co jeszcze? Części wystające lub sztywne elementy zabawki, które mogą spowodować posiniaczenie lub przekłucie skóry, powinny być osłonięte. Mechanizmy składające się w zabawkach powinny mieć ogranicznik zabezpieczający lub blokadę zabezpieczającą. Zabawki z drzwiami, pokrywą lub urządzeniem zamykającym powinny być zaprojektowane w sposób umożliwiający swobodne otwarcie drzwi. Na drzwiach, pokrywach itp. urządzeniach zamykających wnętrze zabawki, nie mogą być zastosowane guziki, zamki błyskawiczne itp. elementy złączne.

W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa zakupionych zabawek, poinformuj właściwą miejscowo placówkę Inspekcji Handlowej lub UOKiK.

Dzieci kochają zabawki! A rodzice i bliscy kochają dawać dzieciom zabawki. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre oferty nie nadają się dla naszych pociech a wręcz mogą być niebezpieczne! Znaleźliśmy przykłady takich niebezpiecznych zabawek. Sprawdźcie sami!

Zabawa zakończona tragedią! Top 10 niebezpiecznych zabawek d...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet