Niebezpieczne zabawki. Mogą być groźne dla dzieci

Alicja Zboińska
Specjaliści z UOKiK radzą rodzicom i opiekunom, jak kupić bezpieczną zabawkę
Specjaliści z UOKiK radzą rodzicom i opiekunom, jak kupić bezpieczną zabawkę Marcin Oliva Soto / archiwum Polska Press
Ponad 37,4 proc. zabawek nie spełnia norm i może być groźna dla dzieci. Tak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Listę zastrzeżeń pod adresem zabawek otwierają wady konstrukcyjne zabawek, zastosowanie zbyt małych elementów, które mogą sie oderwać i sprawić, że dziecko się nimi udławi. Skargi dotyczą także zbyt dużego hałasu, który wywołują zabawki. Okazuje się także, że w niektórych zabawkach znacznie przekroczone są normy dotyczące zawartości groźnych substancji.

Zawieszki z groźnymi ftalanami

To właśnie w Łodzi zostały przebadane gumki i zawieszki do bransoletek, które cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci. Pojawiło się podejrzenie, że zawierają niebezpieczną substancję - ftalany, które w dużym stężeniu zaburzają tzw. gospodarkę hormonalną dzieci, w tym mają negatywny wpływ na układ rozrodczy. Po badaniach łódzkiego laboratorium okazało się, że co prawda gumki nie zawierają zbyt dużej ilości ftalanów, ale za to wykryto je w zawieszkach do bransoletek. Próbki były pobrane na granicy z partii, które dopiero trafiły do naszego kraju, nie weszły więc w ogóle do sprzedaży.

W skali kraju - jak wynika z ostatnich kontroli - zbyt dużą zawartość ftalanów stwierdzono w 30 zabawkach (na 103 przebadane). Dopuszczalne stężenie ftalanów to zaledwie 0,1 procent masy z ich dodatkiem. W skrajnych przypadkach normy są przekraczane o kilkaset procent.

Jak wybrać zabawkę?

Specjaliści z UOKiK radzą rodzicom i opiekunom, jak kupić bezpieczną zabawkę. Należy m.in. sprawdzić, czy od zabawki nie oddzielają się małe elementy i czy nie mają ostrych krawędzi.

- Pamiętaj, że zabawki, które można złożyć (np. wózki dla lalek) powinny mieć blokadę zabezpieczającą - przestrzegają specjaliści z UOKiK. - Uważaj na drobne elementy, jeżeli odpadają przy lekkim naciśnięciu. Kupując taką zabawkę ryzykujesz, że dziecko może je połknąć i udławić się.

Kolejna rada to dobranie zabawki do wieku dziecka. Trzeba też pamiętać o tym, że na każdej zabawce sprzedawanej w Unii musi się znaleźć znak CE, który potwierdza, że zabawka spełnia wymogi bezpieczeństwa, które tu obowiązują. W grach zapachowych, zestawach kosmetycznych i grach smakowych natomiast mogą się znaleźć substancje, które powodują alergie u maluchów. W zwiazku z tym na opakowaniu takiej zabawki powinny znajdować się ich nazwy oraz wyraźne ostrzeżenie o treści: „Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie”.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet