Niebezpieczne zabawki dla dzieci. Fatalne wyniki kontroli zabawek magnetycznych. Wszystkie zostały wycofane ze sprzedaży przez UOKiK

Alicja Zboińska
Zabawki z magnesami mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci.
Zabawki z magnesami mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla dzieci. pixabay.com
Złe wieści dla rodziców i opiekunów: 16 kulek i innych zabawek magnetycznych zostało przebadanych przez inspekcję handlową w całym kraju. Wszystkie okazały się groźne dla dzieci i zostały wycofane.

Inspektorzy handlowi z całego kraju przeprowadzili interwencyjną kontrolę zabawek magnetycznych. Zrobili to na polecenie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały o wypadkach z użyciem kulek magnetycznych, w których poszkodowane zostały dzieci – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Inspekcja Handlowa sprawdziła 16 modeli zabawek magnetycznych, z czego 14 z nich to właśnie kulki, reszta to klocki i zabawka typu slime/glutek. Laboratoryjne kontrole wykazały, że wszystkie zbadane zabawki magnetyczne przekroczyły bezpieczny poziom strumienia magnetycznego (czyli siły wzajemnego przyciągania).

Sprawdź: Co trzecia miękka zabawka nie spełniła wymagań. Wyniki kontroli UOKiK

Dlaczego kulki magnetyczne są groźne?

Tylko magnesy o niskim wskaźniku strumienia magnetycznego mogą być bezpieczne dla dzieci. Maluchy bowiem często wkładają do buzi elementy zabawek lub przypadkowo znalezione małe przedmioty. Szczególnie niebezpieczne są te, które zawierają magnes, np. kulki magnetyczne. Przez swój niewielki rozmiar i kształt są łatwe do włożenia do buzi przez dzieci, a kolorami i swoimi właściwościami zwracają ich uwagę. Połknięcie kilku kulek jednocześnie powoduje, że wzajemnie się one przyciągają wewnątrz organizmu dziecka, co może skutkować przerwaniem jelita i wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Z kulkami do szpitala

Tacy pacjenci dość regularnie trafiają m.in. do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

- Już dwa magnesy wystarczą do tego, by doszło do perforacji żołądka lub jelita – mówi Adam Czerwiński, rzecznik Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. - Maluchy, które do nas trafiają, połykają przeważnie dwa magnesy, natomiast rekordzista połknął ich niemal 10. Na zdjęciu było widać, że ułożyły się w bransoletkę. W takich przypadkach konieczna jest operacja, magnesy trzeba usunąć. Dotyczy to głównie małych dzieci, starsze nie połykają zabawek.

50 kulek rekordzisty

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach operowana była 4,5-letnia dziewczyna, która połknęła magnetyczne kulki. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie z brzucha małego pacjenta lekarze wyciągnęli aż 50 takich kulek. Są przekonani, że dziecko połykało je przez dłuższy czas.

Dzieci, które połkną magnesy, muszą być operowane. Przeważnie odbywa się to w znieczuleniu ogólnym.

Importer z Bełchatowa

Okazuje się, że część groźnych zabawek magnetycznych trafiło do sprzedaży za pośrednictwem spółki Nivo z Bełchatowa. Sprowadziła ona klocki magnetyczne Silver, które – po przebadaniu w laboratorium – zostały wycofane ze sprzedaży i zniszczone.

- Do tej pory wycofaliśmy ze sprzedaży ponad pół tysiąca niebezpiecznych dla dzieci kulek magnetycznych – wylicza Tomasz Chróstny. – W związku z zakończonymi postępowaniami, zgłosiliśmy do unijnego systemu szybkiej wymiany informacji RAPEX 7 modeli zabawek magnetycznych. Tym samym poinformowaliśmy o zagrożeniu inne państwa członkowskie, na terenie których takie zabawki mogą być również udostępniane.

Niektórym zabawkom brakowało wymaganych ostrzeżeń.

Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Kupując zabawkę należy kierować się zdrowym rozsądkiem i odrobiną wyobraźni. Trzeba pamiętać o tym, aby wobec najmłodszych domowników zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zabawki muszą być dobrane odpowiednio do wieku i etapu rozwoju dziecka. Jeśli rodzic lub opiekun zauważy, że jakiś przedmiot jest potencjalnie niebezpieczny dla dziecka, a staje się obiektem jego zainteresowań, powinien zabezpieczyć go w taki sposób, aby nie znajdował się w jego zasięgu.

Przy zakupie zabawki warto też zwrócić uwagę na podstawowe rzeczy: czy zabawki nie mają ostrych krawędzi, ani małych elementów, które mogę zostać łatwo odczepione, sznurków, ruchomych zakończeń i niewielkich otworów. Tworzywo użyte do produkcji zabawek dla dzieci nie powinno zawierać szkodliwych substancji, np. ftalanów i nie może też ich wydzielać. Można sprawdzić, czy zabawka nie pachnie zbyt intensywnie lub czy farba nie jest toksyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet