Niezwykła pasja Polki zaowocowała największą kolekcją porcelanowych lalek w Europie. Skąd pochodzą i ile są warte wyjątkowe eksponaty?

Katarzyna Dębek
Porcelanowe lalki - to pasja Pani Teresy Waydowicz, która ma ich już ponad 1400 sztuk!
Porcelanowe lalki - to pasja Pani Teresy Waydowicz, która ma ich już ponad 1400 sztuk! pasja1000 Pixabay.com
Pierwszą porcelanową lalkę Teresa Waydowicz dostała od swojej mamy ponad 40 lat temu. Dzisiaj może się pochwalić pokaźną i bardzo piękną kolekcją zabawek – ma ich blisko 1,5 tysiąca.

Teresa Waydowicz z Tarnowa to nauczycielka muzyki, która ma niezwykłą pasję – zbiera porcelanowe lalki! W swojej kolekcji ma eksponaty, pochodzące z różnych miejsc na świecie m.in.: Anglii, Francji, Niemiec, Japonii, USA, Chin.

Lalki to jej największa pasja

Kolekcjonerka może się pochwalić ogromną liczbą lalek, które trzyma w domu, garażu i pracy.

– Moja kolekcja jest ogromna, jedna z większych chyba w Europie. Do tej pory nie spotkałam większej. Ponad 1400 lalek jest w mojej kolekcji. (...) Dostałam pierwszą porcelanową lalkę od mamy. (...) Później jakoś jedną, drugą nabyłam i zaczęło się to tak zbierać. Pierwszą wystawę zrobiłam w Dębnie w zamku i jak zobaczyłam, jaki był efekt tej wystawy i jaka była reakcja zwiedzających, to sobie pomyślałam, że to jednak jest coś ciekawego – powiedziała Teresa Waydowicz w Dzień Dobry TVN.

Miłośniczka porcelanowe lalki pozyskuje na różny sposób – najczęściej kupuje je na pchlich targach, w małych starych sklepikach, second-handach i Internecie. Niektóre z nich są bardzo zniszczone, ale pani Teresa przywraca im dawną świetność – myje je, pierze i prasuje im ubranka. Daje jej to ogromną satysfakcję! Tą pasją zaraziła swojego partnera – Stanisława, który jest artystą plastykiem i razem z nią pracuje nad renowacją lalek.

Dowiedz się więcej:

Ciekawa historia lalek

Pani Teresa oprócz dużej liczby porcelanowych lalek, ma też ogromną wiedzę na temat ich historii. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tradycji zabawy lalkami przez dziewczęta:

– Dawniej lalkami bawiły się dziewczyny, panny, do momentu zamążpójścia. To było ciekawe. Bez względu na to, czy wychodziła za mąż w wieku 20 lat, 25 czy 18, to do tego momentu się bawiła lalką. (...) W momencie zamążpójścia oddawała ją komuś z najbliższej rodziny, albo ją po prostu chowała. I wtedy było takie przejście z okresu dzieciństwa i zabawy do okresu dojrzałego życia.

Wspomniała również o bogatej historii lalek w świecie mody:

Rola lalki była ogromna, bo początkowo pełniła rolę modelki. Nie było dawniej zawodu modelki, nie było żurnali i lalka to zastępowała. Stąd te suknie i wzory były dokładnie odwzorowywane według trendów danej epoki.

Zobacz kolekcje porcelanowych lalek

Niezwykła pasja pani Teresy – ma prawie 1500 lalek w swojej kolekcji

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet