Nowatorskie badania polskiej uczonej pomogą w leczeniu raka? Dr Karolina Mikulska-Rumińska otrzymała międzynarodową nagrodę

OPRAC.:
Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Dr Karolina Mikulska-Rumińska jest czwartą w historii Polką z międzynarodową nagrodą For Women in Science International Rising Talents!
Dr Karolina Mikulska-Rumińska jest czwartą w historii Polką z międzynarodową nagrodą For Women in Science International Rising Talents! L’Oréal Polska 
Dr Karolina Mikulska-Rumińska – naukowczyni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymała międzynarodową nagrodę International Rising Talents. Przyznawana jest ona co roku tylko 15 kobietom, których badania mają szansę zmienić świat. Nasza rodaczka jest czwartą Polką, której przyznano to wyróżnienie.

Dr Karolinę Mikulska-Rumińska została doceniona podczas trwającego For Women in Science Week, który ma na celu promowanie różnorodności w nauce i podkralnie wkładu kobiet. Badaczkę wyróżniono za przełomowe odkrycia w kontekście ferroptozy – jednego z rodzajów śmierci komórki. Odgrywa ona istotną rolę w leczeniu nowotworów i może przyczyniać się do degradacji tkanki w urazie mózgu, chorobach nerek i astmie.

Nagrody dla wschodzących gwiazd nauki

Nagrody International Rising Talents wręczane są od 2000 roku. Otrzymują je młode kobiety będące na kluczowym etapie swojej kariery naukowej. Ich badania odpowiadają na najważniejsze problemy ludzkości. Laureatki wybierane są spośród stypendystek krajowych i regionalnych edycji programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science. Nagroda w tym prestiżowym konkursie wynosi 15 000 euro. Pieniądze mogą być spożytkowane przez zwyciężczynie w dowolny sposób, na rozwój prowadzonych badań.

Polska badaczka została nagrodzona za przełomowe odkrycia w kontekście ferroptozy

Dr Karolina Mikulska-Rumińska była jedną ze stypendystek polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Na co dzień związana jest z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoją działalność naukową i badania opiera na innowacyjnych i nowatorskich metodach komputerowych. Skupia się na poznaniu molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za śmierć komórki w procesie ferroptozy. Może mieć to ogromne znaczenie podczas leczenia chorób nowotworowych bądź neurodegeneracyjnych.

– Prowadzone przeze mnie badania pozwoliły wskazać, gdzie znajdują się wejścia/wyjścia prowadzące do miejsca, w którym tworzone są rodniki kwasów tłuszczowych w lipooksygenazach oraz które elementy tych białek są kluczowe dla powstawania tych toksycznych produktów. Co więcej, w ich wyniku udało mi się wskazać w jaki sposób proces ferroptozy może zostać zahamowany, co może być pomocne w zidentyfikowaniu nowych leków, które zahamowałyby ten proces i pozwoliły na wprowadzenie nowych metod interwencji, mówi dr Karolina Mikulska-Rumińska.

– Jest mi niezmiernie miło, że moja praca naukowa została doceniona przez międzynarodowe jury, które postanowiło wyróżnić mnie nagrodą International Rising Talents. To wielki zaszczyt dołączyć do grona utalentowanych kobiet, które poprzez ciężką pracę wkładaną w rozwój badań nie tylko przykładają się do zwiększenia reprezentacji kobiet w nauce, ale także przyczyniają się do znalezienia rozwiązań problemów, z którymi mierzy się dzisiejszy świat – komentowała laureatka.

Inne laureatki nagrody dla młodych badaczek

Dr Karolina Mikulska Rumińska nie jest jedyną Polką, która może pochwalić się takim wyróżnieniem. We wcześniejszych latach nagrodę zdobyły: dr hab. Bernadeta Szewczyk, dr hab. Joanna Sułkowska oraz dr Agnieszka Gajewicz.

– Lokalne edycje programu odbywają się w czterech krajach naszego HUB L'oréal Polska i Krajów Bałtyckich, które prezentują niezwykle wysoki poziom. Laureatki krajowych edycji są nagradzane przez międzynarodową społeczność naukową. Oprócz dr Karoliny Mikulskiej-Rumińskiej z Polski tegoroczną laureatką nagrody IRT została również reprezentantka Litwy, dr Ieva Plikusienė, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie za przełomowe badania nad wykorzystaniem nowatorskich immunoczujników do badania interakcji białek strukturalnych wirusa SARS-CoV-2. Gratuluję i bardzo się cieszę, że od lat wspieramy rozwój karier naukowych kobiet – mówi Valéry Gaucherand, Dyrektor Generalny HUB L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.

Dr Karolina Mikulska-Rumińska – życiorys, osiągnięcia naukowe i życie prywatne

Dr Karolina Mikulska-Rumińska ukończyła studia licencjackie i magisterskie z fizyki medycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu. W 2014 roku uzyskała doktorat z biofizyki. Odbyła dwa staże – jeden w Szwajcarii, drugi w USA. Otrzymała ponad 10 grantów, w tym w osiem jako kierowniczka lub beneficjentka.

Ponadto dr K. Mikulska-Rumińska jest autorką ponad 20 publikacji naukowych. Ostatnie 6 lat pracy poświęciła na intensywne badanie procesu ferroptozy, występującego m.in. przy chorobach Parkinsona, nowotworach, astmie oraz w sepsie. Prywatnie jest mamą trójki dzieci, z którymi uwielbia spędzać aktywnie czas, gotować i pracować w ogrodzie. Jak znajduje trochę wolnego czasu, śpiewa i gra na gitarze. Planuje również wrócić do sportów zimowych i łucznictwa.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Reklama

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet