Uderzenia gorąca i nocne poty to popularne objawy menopauzy, ale mogą wskazywać także na wiele innych chorób. Sprawdź na kolejnych slajdach, które schorzenia łudząco przypominają klimakterium.
Niedoczynność tarczycy
W przebiegu niedoczynności tarczycy, podobnie jak w menopauzie, mogą pojawić się zmiany nastroju, przewlekłe zmęczenie, nadmierne tycie oraz utrudnione odchudzanie. Charakterystyczne są również nocne poty. W niedoczynności tarczycy objawy spowodowane są przez niedobór hormonów tarczowych, czyli trójjodotyroniny i tyroksyny, a w przypadku menopauzy – niedobór estrogenów. Oba te stany mogą pojawić się właśnie między 45. a 55. rokiem życia, dlatego łatwo je ze sobą pomylić.
Stany zapalne skóry
Podczas przekwitania dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej, która odpowiada między innymi za prawidłowe nawilżenie skóry, a także złuszczanie się starych komórek naskórka. Zarówno w przebiegu menopauzy oraz stanów zapalnych skóry dochodzi do przesuszania się skóry, jej swędzenia oraz pieczenia.
Nadciśnienie tętnicze i inne choroby krążeniowe
Kolejnym objawem, który często pojawia się podczas przekwitania jest uczucie kołatania serca. Warto pamiętać, że zaburzenia pracy serca mogą być także związane z rozwojem nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, a nawet być zwiastunem zawału serca. Ale nie tylko choroby mogą powodować przyspieszenie akcji serca, ponieważ najczęstszą przyczyną kołatania serca jest narażenie na przewlekły stres.