W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę "The Single-Use Plastics Directive", zwaną dyrektywą plastikową. Zgodnie z jej zapisem, na terenie UE zakazana będzie sprzedaż tworzyw sztucznych, głównie jednorazowych naczyń, patyczków higienicznych czy rurek do napojów. Przepisy powinny być wprowadzone w życie do 3 lipca 2021 roku.
- Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Co więcej, po przeanalizowaniu plastikowych odpadów, znajdujących się na samym dnie morza, okazało się, że aż 89% z nich to to produkty jednorazowego użytku- podaje WWF Polska.
W projekcie ustawy, znalazł się między innymi zapis, mówiący o "obowiązku zapewnienia nabywcom przez np. właścicieli kawiarni czy restauracji możliwości zakupu alternatywnych opakowań wielokrotnego użytku lub opakowań z innego materiału niż plastik".
W przypadku jednorazowych kubków oraz opakowań na żywność będzie pobierana opłata. - Używanie produktów wielokrotnego użytku zamiast jednorazowego użytku, jest korzystniejsze z punktu widzenia środowiskowego, ponieważ zasoby, zużyte do produkcji np. opakowania są wykorzystywane dłużej- wyjaśnia WWF. - Celem nie powinna być zamiana jednego materiału na inny, w produktach jednorazowego użytku, lecz ograniczanie konsumpcji i wydłużenie cyklu życia produktów- dodano.
Ponadto, w projekcie ustawy znalazł się zapis, wynikający bezpośrednio z zapisów dyrektywy SUP, dotyczący umieszczania na części produktów informacji o tym, jak prawidłowo je zagospodarować po ich użyciu.
Najważniejsze zapisy ustawy:
- od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych produktów jednorazowego użytku - patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki;
- od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników;
- do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. - 90 proc.
- od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30 proc.
Biznes
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!