Perfumy. Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej? Jakie są oznaczenia kosmetyków na flakonach bądź opakowaniach?

Martyna Robek
Perfumy to nie tylko ładny zapach. To idealny sposób na podkreślenie swojego charakteru i gustu.
Perfumy to nie tylko ładny zapach. To idealny sposób na podkreślenie swojego charakteru i gustu. cottonbro Pexels.com
Perfumy damskie i perfumy męskie stanowią doskonały afrodyzjak, dlatego cieszą się dużą popularnością u obu płci. Kuszą nas swoimi pięknymi aromatami, pozwalają poczuć się bardziej atrakcyjnie w swoim ciele, dodają seksapilu i tajemniczości. Dawniej stanowiły dobro luksusowe, dlatego obecnie tak chętnie po nie sięgamy.

W czasach współczesnych perfumy są dostępne w niemal nieograniczonej liczbie, a ich szeroki asortyment wcale nie ułatwia nam dokonania właściwego wyboru. Potocznie stosowana nazwa „perfumy” może być myląca, a różne oznaczenia na flakonikach nie zawsze dotyczą tego samego produktu. W jaki sposób możemy zatem odróżnić wodę toaletową od wody perfumowanej? Czym warto się sugerować, kupując perfumy? Podpowiadamy.

Dowiedz się więcej:

Tajniki powstawania perfum damskich i męskich, czyli od czego zależna jest intensywność zapachu?

Jak powstają perfumy? Bazę perfum, wód perfumowanych i wód toaletowych stanowią olejki eteryczne, najczęściej pochodzenia roślinnego, ale w niektórych przypadkach także zwierzęcego (np. w przypadku piżma). To one decydują o tym, jaka będzie kompozycja zapachowa produktu. Jeśli stężenie olejków roślinnych jest duże, to bardziej nasycony i trwały będzie zapach końcowy produktu. Najwyższe stężenia zawierają oczywiście perfumy – 25-43%, nieco niższe ma woda perfumowana, a najniższe – woda toaletowa. Oprócz tych składników wszystkie tego rodzaju produkty zawierają w swoim składzie alkohol etylowy, który pełni rolę rozpuszczalnika oraz środki wzmacniające zapach i substancje homogenizujące.

Ważne oznaczenia przy dokonywaniu zakupu perfum

Gdy wybieramy jakiś konkretny produkt, to koniecznie musimy mieć świadomość, co oznaczają poszczególne widniejące na danych produktach oznaczenia.

  • Parfum – to oznaczenia perfum;
  • EDT – to oznaczenie wody toaletowej (z j. francuskiego: eau de toilette);
  • EDF – to oznaczenie wody odświeżającej (eau de fraiche);
  • EDP – to oznaczenie wody perfumowanej ( eau de parfum);
  • EDC – to oznaczenie wody kolońskiej ( eau de cologne);

Perfumy – co warto o nich wiedzieć

Perfumy (parfum) to wbrew pozorom rzadko występujące produkty, jeśli chodzi o ich dostępność w zwyczajnych drogeriach. Wyróżnia je trwały i intensywny zapach, który nie ulatnia się po upływie kilku godzin. Jest to związane z ich wysoką zawartością (bo sięgającą aż do 20-43%) stężeń olejków eterycznych. Prawdziwe perfumy to towar luksusowy, dlatego jego ceny zwykle są wysokie. Najczęściej umieszczane są one w niewielkich flakonikach zrobionych ze szkła. Producenci zapewniają jednak o ich wysokiej wydajności, ponieważ wystarczy kilka kropel, a piękny, intensywny zapach będzie pozostawał z nami niemal przez cały czas.

Czy każde perfumy pachną równie intensywnie? Nie. Warto patrzeć na oznaczenia na każdym opakowaniu, dzięki którym dowiemy się, czy jest to woda perfumowana,
Czy każde perfumy pachną równie intensywnie? Nie. Warto patrzeć na oznaczenia na każdym opakowaniu, dzięki którym dowiemy się, czy jest to woda perfumowana, woda toaletowa czy perfumy! Valeria Boltneva Pixabay.com

Woda toaletowa – EDT

Wody toaletowe to produkty, które często można znaleźć na sklepowych półkach. Na flakonach są one oznaczane skrótem EDT. Warto mieć świadomość, że stężenie olejków eterycznych pochodzenia roślinnego jest w wodach toaletowych najniższe. Z tego powodu nuta zapachowa wody toaletowej jest znacznie subtelniejsza od nuty pochodzącej z perfumu. Wody toaletowe mają swoje zalety: są lekkie, tanie, pozwalają się odświeżyć i ochłodzić w upalny dzień.

Woda perfumowana – EDP

To nie perfumy najczęściej spotykamy w drogeriach, lecz właśnie wody perfumowane. Są one oznaczane skrótem EDP. Nie są tak trwałe jak luksusowe perfumy, ale trwalsze od wód toaletowych. Dodatkowo są dostępne w niższych cenach niż prawdziwe perfumy.

Co wybrać: perfumy, wodę toaletową, czy wodę perfumowaną?

Ostateczna decyzja w kwestii wyboru produktu zapachowego należy do nas. Warto brać pod uwagę zarówno możliwości finansowe, jak i to, jaki efekt ostateczny chcemy uzyskać. Dobieranie zapachu to kwestia indywidualna. Przed dokonaniem wyboru, warto przetestować na sobie kilka różnych zapachów, by móc się cieszyć dobrze dobranym produktem w najbliższym czasie.

Sztuka tworzenia zapachów. W pracowni perfumiarzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet