W czasach współczesnych perfumy są dostępne w niemal nieograniczonej liczbie, a ich szeroki asortyment wcale nie ułatwia nam dokonania właściwego wyboru. Potocznie stosowana nazwa „perfumy” może być myląca, a różne oznaczenia na flakonikach nie zawsze dotyczą tego samego produktu. W jaki sposób możemy zatem odróżnić wodę toaletową od wody perfumowanej? Czym warto się sugerować, kupując perfumy? Podpowiadamy.
Dowiedz się więcej:
Tajniki powstawania perfum damskich i męskich, czyli od czego zależna jest intensywność zapachu?
Jak powstają perfumy? Bazę perfum, wód perfumowanych i wód toaletowych stanowią olejki eteryczne, najczęściej pochodzenia roślinnego, ale w niektórych przypadkach także zwierzęcego (np. w przypadku piżma). To one decydują o tym, jaka będzie kompozycja zapachowa produktu. Jeśli stężenie olejków roślinnych jest duże, to bardziej nasycony i trwały będzie zapach końcowy produktu. Najwyższe stężenia zawierają oczywiście perfumy – 25-43%, nieco niższe ma woda perfumowana, a najniższe – woda toaletowa. Oprócz tych składników wszystkie tego rodzaju produkty zawierają w swoim składzie alkohol etylowy, który pełni rolę rozpuszczalnika oraz środki wzmacniające zapach i substancje homogenizujące.
Ważne oznaczenia przy dokonywaniu zakupu perfum
Gdy wybieramy jakiś konkretny produkt, to koniecznie musimy mieć świadomość, co oznaczają poszczególne widniejące na danych produktach oznaczenia.
- Parfum – to oznaczenia perfum;
- EDT – to oznaczenie wody toaletowej (z j. francuskiego: eau de toilette);
- EDF – to oznaczenie wody odświeżającej (eau de fraiche);
- EDP – to oznaczenie wody perfumowanej ( eau de parfum);
- EDC – to oznaczenie wody kolońskiej ( eau de cologne);
Perfumy – co warto o nich wiedzieć
Perfumy (parfum) to wbrew pozorom rzadko występujące produkty, jeśli chodzi o ich dostępność w zwyczajnych drogeriach. Wyróżnia je trwały i intensywny zapach, który nie ulatnia się po upływie kilku godzin. Jest to związane z ich wysoką zawartością (bo sięgającą aż do 20-43%) stężeń olejków eterycznych. Prawdziwe perfumy to towar luksusowy, dlatego jego ceny zwykle są wysokie. Najczęściej umieszczane są one w niewielkich flakonikach zrobionych ze szkła. Producenci zapewniają jednak o ich wysokiej wydajności, ponieważ wystarczy kilka kropel, a piękny, intensywny zapach będzie pozostawał z nami niemal przez cały czas.
Woda toaletowa – EDT
Wody toaletowe to produkty, które często można znaleźć na sklepowych półkach. Na flakonach są one oznaczane skrótem EDT. Warto mieć świadomość, że stężenie olejków eterycznych pochodzenia roślinnego jest w wodach toaletowych najniższe. Z tego powodu nuta zapachowa wody toaletowej jest znacznie subtelniejsza od nuty pochodzącej z perfumu. Wody toaletowe mają swoje zalety: są lekkie, tanie, pozwalają się odświeżyć i ochłodzić w upalny dzień.
Woda perfumowana – EDP
To nie perfumy najczęściej spotykamy w drogeriach, lecz właśnie wody perfumowane. Są one oznaczane skrótem EDP. Nie są tak trwałe jak luksusowe perfumy, ale trwalsze od wód toaletowych. Dodatkowo są dostępne w niższych cenach niż prawdziwe perfumy.
Co wybrać: perfumy, wodę toaletową, czy wodę perfumowaną?
Ostateczna decyzja w kwestii wyboru produktu zapachowego należy do nas. Warto brać pod uwagę zarówno możliwości finansowe, jak i to, jaki efekt ostateczny chcemy uzyskać. Dobieranie zapachu to kwestia indywidualna. Przed dokonaniem wyboru, warto przetestować na sobie kilka różnych zapachów, by móc się cieszyć dobrze dobranym produktem w najbliższym czasie.
Sztuka tworzenia zapachów. W pracowni perfumiarzy
Wybory w USA. Głosowanie nad aborcją w 10 stanach
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tak Gessler wystawiała malutką córkę do zdjęć! Widziała jej reakcję?
- Kazadi w końcu wyznaje prawdę o Pirogu i Rusin. Długo milczała na ich temat
- Dymna w luźnej stylizacji i ZNOSZONYCH BUTACH. Aż się proszą o schowanie na dno szafy
- Jacek Rozenek miał na koncie PIĘCIU komorników. "Su*insyny nieprawdopodobne"