Regenerujący masaż
Profesjonalny masaż to najlepsze, co możemy zaoferować sforsowanym mięśniom. Jednak także masaż wykonany w domu – własnoręcznie lub z pomocą specjalnych urządzeń, może przynieść oczekiwaną ulgę. Każda forma masażu poprawi krążenie i rozluźni mięśnie.
Naprzemienny prysznic
Polewanie ciała na zmianę ciepłą i zimną wodą sprawia, że poprawia się krążenie krwi, a do mięśni dociera większa ilość tlenu i substancji odżywczych. Taki zabieg rozluźnia mięśnie i zmniejsza odczuwalny ból, a dodatkowo wpływa pozytywnie na naszą skórę staje się ona bardziej jędrna.
Kąpiel zaczynamy od ciepłego strumienia, a kończymy zimnym. Warto pamiętać, że tej metody powinny unikać osoby cierpiące z powodu chorób krążenia, nadciśnieniem, anemią oraz będące w trakcie infekcji.
Wizyta w saunie
Wizyta w saunie może wspomóc proces regeneracji po intensywnych ćwiczeniach. Wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu poprawi krążenie, co pomoże rozluźnić naciągnięte mięśnie oraz dotleni cały organizm.
Nigdy jednak nie należy korzystać z niej bezpośrednio po treningu, bo może nas dodatkowo osłabić i doprowadzić do gwałtownego wzrostu ciśnienia. Najlepiej wybrać się do niej dzień po wzmożonym wysiłku.
Lekki trening
Wbrew pozorom na bolące po treningu mięśnie pomoże… ruch. Lekkie, nieobciążające ćwiczenia mogą szybciej zregenerować nadwyrężone tkanki i pomogą przywyknąć do wysiłku. Wybierając potreningową aktywność warto rozważyć pływanie. Wizyta na basenie pomoże rozluźnić i zrelaksować mięśnie.