Po ćwiczeniach masz zakwasy? Wypróbuj te domowe sposoby, a unikniesz bólu mięśni. Co robić przed i po treningu? Pamiętaj o... soku z wiśni!

Marta Siesicka-Osiak
Podjęcie aktywności fizycznej jest wskazane w każdym wieku. Na początku ćwiczenia mogą okazać się dość bolesne, aby się do nich nie zniechęcić, warto zastosować domowe sposoby na potreningowy ból mięśni. Aby je poznać, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Podjęcie aktywności fizycznej jest wskazane w każdym wieku. Na początku ćwiczenia mogą okazać się dość bolesne, aby się do nich nie zniechęcić, warto zastosować domowe sposoby na potreningowy ból mięśni. Aby je poznać, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Lordn/gettyimages.com
Ból mięśni po treningu potrafi skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej. Dlatego warto wiedzieć, skąd biorą się zakwasy oraz DOMS i jak im zaradzić. Odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń oraz zastosowanie domowych sposobów po intensywnym wysiłku, pomogą w złagodzeniu dolegliwości bólowych. Sprawdź, co pić przed i po treningu oraz jaka kąpiel jest najbardziej wskazana po wizycie w siłowni.

Spis treści

Skąd biorą się zakwasy? Czym jest DOMS?

Zakwasy to nazwa odnosząca się do nagromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach. Pojawiają się one bezpośrednio po treningu i ustępują w ciągu kolejnych kilku godzin.

Zobacz też: Na co jest dobra wspinaczka? Wzmacnia ciało i umysł. Odchudza, rzeźbi mięśnie, wspiera odporność. Od czego zacząć wspinanie?

Przez lata uważano, że za powysiłkowy ból mięśni odpowiada właśnie kwas mlekowy gromadzący się w tkankach. Jednak naukowcy dowiedli, że ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą powodować mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, co prowadzi do stanu zapalnego w organizmie, który skutkuje odczuwanym przez nas bólem.

Sprawdź: Chcesz szybko poprawić formę i sylwetkę? Oto 7 najlepszych produktów dla ćwiczących. Dodaj do diety, by wesprzeć efekty biegania i treningów, m.in. zmniejszyć ból mięśni

Dolegliwości te (nazywane potocznie zakwasami) to zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS). Pojawia się on zazwyczaj w ciągu 12 do 24 godzin po treningu. Dolegliwości trzymują się przez kolejną dobę do trzech dni, a w ciągu maksymalnie 7 dni powinny ustąpić. DOMS objawia się m.in. przez:

  • wrażliwość i osłabienie mięśni,
  • zmniejszony zakres ruchu z powodu bólu i sztywności mięśni,
  • obrzęk i zmęczenie mięśni.

Dowiedz się więcej:

Domowe sposoby na zakwasy i DOMS. Co robić przed treningiem?

Odpowiednie przygotowanie przed podjęciem wysiłku fizycznego może pomóc w uniknięciu zakwasów i/lub zminimalizować odczuwanie bólu po treningu. Szykując się do ćwiczeń należy pamiętać o trzech zasadach:

  1. Odpowiednia rozgrzewka – przed przystąpieniem do właściwego wysiłku fizycznego należy zadbać o właściwe rozgrzanie mięśni, które będą dzięki temu bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Rozgrzewka powinna trwać od 5 do 15 minut i oprócz tradycyjnego rozruchu obejmować delikatne rozciąganie.
  2. Plan treningowy na miarę swoich możliwości – zbyt obciążający trening może skończyć się przede wszystkim kontuzją, ale także zniechęcić nas do aktywności fizycznej. Intensywność ćwiczeń powinna być dobrana do naszego stopnia zaawansowania, a ciało powinno mieć czas, aby przyzwyczaić się do wysiłku.
  3. Właściwa dieta i nawodnienie – jadłospis osoby uprawiającej aktywność fizyczną powinien zawierać odpowiednią ilość białka i węglowodanów oraz produktów bogatych w witaminę C. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz sięganiu po soki bogate w przeciwutleniacze. Szczególnie polecany jest sok z cierpkich wiśni oraz domowe izotoniki np. na bazie wody, miodu i soli.
Naturalny doping – te produkty poprawiają wydolność i koncentrację

Naturalny doping – te produkty poprawiają wydolność i koncentrację

Doping to stosowanie nielegalnych środków zwiększających wydolność fizyczną oraz psychiczną organizmu. Jednak istnieją również naturalne sposoby na poprawę funkcjonowania organizmu. Dowiedziono, że sp...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Jak uniknąć bólu mięśni po intensywnych ćwiczeniach?

Odpowiednia dieta, rozgrzewka i plan treningowy to podstawa w zapobieganiu zakwasom. Co jednak robić, jeśli po ćwiczeniach odczuwamy charakterystyczny ból mięśni? Warto posiłkować się sprawdzonymi, domowymi sposobami, które znaleźć można w naszej galerii.

Domowe sposoby na zakwasy

Podjęcie aktywności fizycznej jest wskazane w każdym wieku. Na początku ćwiczenia mogą okazać się dość bolesne, aby się do nich nie zniechęcić, warto zastosować domowe sposoby na potreningowy ból mięśni. Aby je poznać, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Po ćwiczeniach masz zakwasy? Wypróbuj te domowe sposoby, a u...

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet