5 prostych ćwiczeń na kobiece mięśnie. Być może już robisz je na co dzień. Jeśli nie, koniecznie zacznij!

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Wzmocnienie mięśni dna miednicy, nazywanych też keglami, można uzyskać dzięki prostym ćwiczeniom jogi. Zobacz w galerii 5 najlepszych pozycji! zamrznutitonovi/Getty Images
Kobiece zdrowie bardzo zależy od mocnych mięśni dna miednicy, nazywanych też mięśniami Kegla. To one trzymają narządy na swoim miejscu – i żeby tak było, warto je wzmacniać. Pomogą w tym bardzo popularne ćwiczenia jogi, polecane także przy innych problemach. Oto 5 najlepszych, których wykonanie zajmie najwyżej kilka minut dziennie!

Spis treści

Jak się ćwiczy mięśnie Kegla? Postaw na jogę!

Mięśnie Kegla to nic innego, jak mięśnie dna miednicy. Utrzymują one w jej obrębie narządy wewnętrzne i zapobiegają ich obniżaniu się, na które cierpi 30 proc. kobiet. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, u których ten niekorzystny proces może doprowadzić do rozwoju poważnych problemów, z nietrzymaniem moczu i wypadaniem macicy włącznie.

Sprawdź: Rozciąganie na ból pleców przed snem. 6 skutecznych ćwiczeń

Na wzmocnienie kobiecych rejonów można polecić nie tylko znane od dekad specjalne ćwiczenia nazywane „keglami”. Znaczną poprawę można zyskać dzięki zwykłym i popularnym ćwiczeniom, które wiele osób wykonuje na co dzień podczas codziennej gimnastyki. Pochodzą z jogi, a każde z nich zapewnia dodatkowe korzyści.

Wzmocnienie mięśni dna miednicy, nazywanych też keglami, można uzyskać dzięki prostym ćwiczeniom jogi. Zobacz w galerii 5 najlepszych pozycji!
Wzmocnienie mięśni dna miednicy, nazywanych też keglami, można uzyskać dzięki prostym ćwiczeniom jogi. Zobacz w galerii 5 najlepszych pozycji! zamrznutitonovi/Getty Images

Zestaw tych ćwiczeń proponuje lekarz dr Teresa Irwin, amerykańska uroginekolog i chirurg, która na TikToku prowadzi konto dr.teresa.irwin. Ich zaletą jest fakt, że nie wywołują zbyt dużego ciśnienia w jamie brzusznej i ułatwiają wzmocnienie mięśni tułowia i dna miednicy, które są osłabione po ciąży, w wyniku braku ruchu czy zmian następujących wraz z wiekiem.

Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy?

Pomimo skuteczności polecanych ćwiczeń dr Irwin radzi, by nie rezygnować z regularnego wykonywania oryginalnych ćwiczeń Kegla. Taki podwójny trening daje najlepsze rezultaty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Czytaj także: Trening EMS, czyli z elektrostymulacją mięśni. Wzmacnia ciało i wspomaga rehabilitację

Kobietom, które nigdy tego nie robiły, radzi, by próbować napinać mięśnie pochwy jakby wokół tamponu. Po ich zlokalizowaniu wystarczy naprzemiennie zaciskać je przez 3-5 sekund, a potem przez tyle samo czasu rozluźniać, powtarzając 10 razy. Warto stopniowo wydłużyć czas do 10 sekund i upewnić się, że nie zaciskamy jednocześnie również innych mięśni.

Sprawdź też:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kesja
Joga wpływa korzystnie na wiele partii ciała. Przy siedzącym trybie życia codzienne rozciąganie sporo daje. Praktykuję ją od początku roku, takie miałam postanowienie, do tego piję mineralną cisowiankę zamiast coli i czuję się znacznie lepiej.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet