Podróż z dzieckiem samochodem. Jak zapewnić komfort i bezpieczeństwo całej rodzinie podczas świątecznych wyjazdów?

Katarzyna Dębek
Opracowanie:
O tym, że podróżowanie z dzieckiem potrafi być kłopotliwe, wiedzą wszyscy rodzice – zwłaszcza posiadający więcej niż jedną pociechę.
O tym, że podróżowanie z dzieckiem potrafi być kłopotliwe, wiedzą wszyscy rodzice – zwłaszcza posiadający więcej niż jedną pociechę. Maria Symchych-Navrotska/Getty Images
Podróżowanie z dzieckiem samochodem może być dla rodziców prawdziwą drogą przez mękę. Wszystko zależy oczywiście od malucha i odpowiedniego przygotowania do drogi. Zajrzyj do naszego poradnika, jeśli w najbliższym czasie czeka cię wyjazd świąteczny, wypad w góry na ferie lub po prostu długa podróż samochodem. Oto garść praktycznych porad.

Spis treści

Dużo podróżujesz ze swoimi dziećmi? Poznaj kilka praktycznych porad, dzięki którym rodzinne wycieczki i wyjazdy będą nie tylko bezpieczniejsze, ale także bardziej komfortowe.

Dziecko w aucie. Jak zapewnić mu bezpieczną i komfortową podróż?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo – i to nie podlega żadnej dyskusji. Dziecko w aucie powinno być usadowione w wygodnym, ale przede wszystkim sprawdzonym i sprawnym foteliku, lub być przypięte pasami.

Niezależnie od tego, jak daleka jest podróż, twoje dziecko – jeżeli ma poniżej 150 cm wzrostu – jest zobligowane do jazdy w foteliku, który należy zamontować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta. To jednak niejedyna zasada, którą należy mieć na uwadze.

– Pamiętajmy o tym, że zupełnie inaczej podróżuje się z dziećmi kilkuletnimi, a inaczej z tymi zbliżającymi się już do wieku nastoletniego. W przypadku tej pierwszej grupy sprawdzą się certyfikowane foteliki odwrócone tyłem do kierunku jazdy. To właśnie takie ustawienie uchroni niemowlę czy kilkulatka przed urazami kręgosłupa czy szyi. W miarę możliwości fotelik najlepiej ustawiać na środku tylnego siedzenia. Nie bez znaczenia jest również długość pasów bezpieczeństwa. Muszą być napięte, nie pozostawiając przestrzeni między nimi a sylwetką dziecka – przekonuje Michał Wesołowski, ekspert marki FroGum.

Jednak sprawdzony fotelik to nie wszystko. Bardzo ważną kwestią jest ubranie malucha. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą. Kurtka nie pozwala pasom bezpieczeństwa przylegać do ciała dziecka. Dlatego w samochodzie należy ją zdjąć. Jeśli jednak twój maluch to zmarzluch, warto zaopatrzyć się w kocyk lub specjalne poncza samochodowe, które są ostatnimi czasy bardzo popularne. Gwarantują one bezpieczne zapięcie pasów i ciepłą podróż. Szereg dostępnych na rynku kolorów i kształtów – także zwierzęcych czy nawiązujących do bohaterów kreskówek – sprawiają, że gadżet jest nie tylko szalenie przydatny, ale może przynieść też sporo radości.

Jak przetrwać długą podróż samochodem z dzieckiem? Przydatne gadżety i kreatywne zabawy

Długa podróż samochodem wymaga od kierowcy ogromnego skupienia zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno i panują niesprzyjające warunki pogodowe. Nie zawsze jest to łatwe, gdy na tylnym siedzeniu mamy dziecko, albo nawet ich dwójkę czy trójkę.

Dlatego planując podróż, nie zapomnij o rozrywkach, które zajmą uwagę najmłodszych pasażerów na dłużej. Pierwszym prostym trikiem, o którym warto pamiętać w czasie takich wyjazdów, jest zamontowanie małego lusterka. To sprawi, że będziesz mieć maluchy na oku bez konieczności ciągłego odwracania się. Wówczas na bieżąco możesz kontrolować, czy dzieci pozostają bezpiecznie zapięte w fotelikach oraz czy np. nie bawią się automatycznym zamkiem w drzwiach.

– W trakcie podróży – zwłaszcza teraz, gdy szybko robi się ciemno – nieoceniona może okazać się mała, nieoślepiająca latarka, dzięki której dziecko będzie mogło kolorować lub czytać ulubioną książkę bez względu na porę dnia. W ostateczności pozwólmy pociechom także na obejrzenie kreskówki – np. na tablecie zamocowanym do przedniego siedzenia za pomocą specjalnego uchwytu – radzi Michał Wesołowski z FroGum.

Świetnym sposobem na zajęcie dziecka będzie także wspólne śpiewanie piosenek czy gry słowne. Wśród nich m.in. „Gra w słowa”, w której na zmianę podajemy wyrazy rozpoczynające się na ostatnią literę poprzedniego czy „Coś na literę”, w której należy wymienić przedmiot znajdujący się za oknem rozpoczynający się od danej litery. Świetną zabawą może okazać się również „Jaka to melodia?”, podczas której jedna osoba nuci głośno daną piosenkę, a kolejne odgadują, o którą dokładnie chodzi. Podróż jest też świetnym momentem na wspólne wymyślanie wielowątkowej opowieści.

Podróż z dzieckiem w samochodzie. Pamiętaj, że spożywanie posiłków podczas jazdy może być niebezpieczne

Długa podróż może przeciągnąć się w jeszcze dłuższą – zwłaszcza jeśli będziesz robić częste postoje. Niestety, jest to nieuniknione. Maluchy muszą załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, rozprostować się i coś przekąsić.

Pamiętaj o tym, że niewskazane jest spożywanie posiłków podczas jazdy. Może to grozić zachłyśnięciem czy oblaniem, np. herbatą lub innym ciepłym napojem. Właśnie dlatego – zwłaszcza w przypadku dłuższych podróży – ważne jest regularne i częste robienie postojów.

Sprawdź: Choroba lokomocyjna u dzieci i dorosłych. Leki na chorobę lokomocyjną i domowe sposoby na nudności w podróży

Bezpieczeństwo i komfort rodzinnego podróżowania mogą i powinny iść ze sobą w parze. Pamiętajmy o tym, że podróże – zwłaszcza te kilkugodzinne – mogą być dla dzieci nudne i nużące. W każdej chwili warto mieć na uwadze samopoczucie dzieci, a wówczas wspólna podróże autem okaże się fantastycznie spędzonym czasem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet