Skarpetki złuszczające
Jednym z prawdziwych hitów ostatnich lat są skarpetki złuszczające, w których składzie możemy znaleźć spore stężenie kwasów o działaniu keratolitycznym. Ich zastosowanie wiąże się nawet z kilkutygodniowym procesem złuszczania naskórka (nie tylko na piętach, ale na skórze stopie, z którą miał kontakt preparat).
Skarpetek nasączonych kosmetykiem złuszczającym nie powinny stosować kobiety w ciąży, a także osoby z cukrzycą, miażdżycą, niedokrwieniem kończyn dolnych oraz wrażliwą skórą.
Peeling do stóp
Peeling, czyli złuszczanie skóry stóp, zaleca się wykonywać raz w tygodniu. Jest to zabieg służący pozbywaniu się zrogowaciałego naskórka. Oprócz tego do jego zalet należą poprawa ukrwienia i elastyczności skóry.
W składzie takiego peelingu należy szukać m.in. drobin soli, cukru czy pestek, a także oleju ze słodkich migdałów i ekstraktu z limonki. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wybór kosmetyku o naturalnym składzie.
Maseczka na stopy
Maseczkę na stopy warto wykonywać raz na tydzień, najlepiej bezpośrednio po peelingu. W celu zintensyfikowania jej działania warto owinąć stopy folią spożywczą. W składzie tego typu produktu warto szukać m.in. oleju bawełnianego, witaminy E, masła shea, mocznika czy lanoliny.
Pedicure podologiczny
Pedicure podologiczny to zabieg zarówno o działaniu pielęgnacyjnym, jak i leczniczym. Jest on wykonywany w gabinecie podologa – lekarza wyspecjalizowanego w leczeniu chorób stóp. Podczas takiego zabiegu usuwa się zmiany chorobowe i złuszcza martwy naskórek szczególnie w przypadku tworzenia się modzeli. W tym celu używa się narzędzi takich jak skalpel, dłuto czy frezarka podologiczna.