Polki coraz później zaczynają myśleć o macierzyństwie. Mieszkanki naszego kraju mają pierwsze dziecko średnio w wieku 27 lat, czyli później niż jeszcze dekadę temu. Tendencja utrzymuje się w całej Unii Europejskiej, gdzie według najnowszych badań Eurostatu, panie zostają matkami średnio w wieku 28,9.
- Kobiecy organizm maksymalną płodność osiąga mniej więcej w wieku 25 lat. W kolejnych latach płodność powoli spada, a po 35 roku życia gwałtownie już się obniża. Stąd coraz wyższy średni wiek kobiet decydujących się na pierwsze dziecko, który w wybranych krajach europejskich przekroczył już 30 lat, nie jest korzystnym zjawiskiem z medycznego punktu widzenia - - mówi dr Olaf Lindert, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”.
Zobacz też: Na Pomorzu rodzi się więcej chłopców. Pierwsze dziecko matki mają średnio w wieku 27 lat
Spośród mieszkanek UE najpóźniej rodzą pierwsze dziecko Włoszki - 30,8 lat i Hiszpanki 30,7 lat. Jeszcze w 1996 roku Polki rodziły pierwsze dziecko średnio w wieku 24 lat, gdy w 2015 roku było to już 27 lat. Do tego dochodzi niski współczynnik dzietności, który według Eurostatu w 2015 roku wynosił w Polsce 1,32 i był jednym z najniższych w porównaniu do innych krajów UE. Gorzej było tylko w Portugalii, gdzie na jedną kobietę przypadało 1,31 dziecka.
Badacze wskazują, że z wiekiem szanse na zajście w ciążę maleją. Po 35. roku życia częściej dochodzi chociażby do tzw. cykli bezowulacyjnych, podczas których nie może dojść do zapłodnienia.
aneta.niezgoda@polskapress.pl
Zobacz: Jak wspierać młodą mamę?