Pozbądź się nadmiaru rzeczy
Porządki w mieszkaniu, piwnicy czy szafie sprawiają, że człowiek od razu czuje się lepiej. Zapewne masz takie rzeczy, które kurzą się od lat, lecz żal je wyrzucić.
Zrób porządny remanent swoich ruchomości i pozbądź się ich nadmiaru. Pamiętaj jednak, by do kosza wyrzucać jedynie rzeczy naprawdę zniszczone. Resztę możesz wystawić na internetowej aukcji lub oddać za darmo. W mediach społecznościowych jest wiele grup zrzeszających osoby gotowe dać przedmiotom drugie życie.
Zerwij z nałogiem
Czujesz, że dana czynność lub produkt niekorzystnie wpływa na Twoje zdrowie lub jest wyjątkowym złodziejem czasu? Zerwanie z nałogiem to cel ambitny, lecz nie niemożliwy.
Kluczowe jest, by rozpisać cel na poszczególne kroki. Niewielu udaje się rzucić nałóg z dnia na dzień. Wyznacz zatem daty, w których stopniowo zaczniesz ograniczać daną czynność.
Zjadasz dziennie tabliczkę czekolady? Zacznij od tego, że ograniczysz się do połowy tabliczki, stopniowo zaś do jednej kostki czekolady gorzkiej. Nie musisz zupełnie rezygnować ze słodyczy, by osiągnąć swój cel - może wystarczy ograniczenie spożycia i przerzucenie się na zdrowe odpowiedniki?
Zrób coś dobrego dla innych
Bycie osobą empatyczną się opłaca, a dobre uczynki zawsze do nas wracają. Pomyśl, co dobrego możesz zrobić dla innych w Nowym Roku. Mowa tu nie tylko o ludziach, ale także o zwierzętach.
Jest wiele możliwości pomocy - od tej finansowej, przez wolontariat, wyprowadzenie psa starszej sąsiadki na spacer lub upieczenie ciasta dla bliskich.
Wprowadź wspólne posiłki
Nic tak nie jednoczy jak wspólne jedzenie, o czym wiedzieli już starożytni Grecy i Rzymianie. Wprowadź w swoim domu tradycję wspólnych posiłków. Stół powinien być centrum domowego ogniska, o czym przekonuje duńska zasada Hygge.
Jadanie w samotności lub przed ekranem telefonu zdecydowanie nie służy relacjom rodzinnym.