Prezent na komunię. Czy pieniądze to dobry podarunek z tej okazji. Ile włożyć do koperty, jeśli jesteś rodzicem chrzestnym, babcią, ciocią?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Nie ma ścisłych zasad dotyczących ilości pieniędzy, jakie goście powinni włożyć do kopert dla dziecka z okazji pierwszej komunii świętej.
Nie ma ścisłych zasad dotyczących ilości pieniędzy, jakie goście powinni włożyć do kopert dla dziecka z okazji pierwszej komunii świętej. Nowaja Pixabaya.com
Maj i czerwiec to dla wielu dzieci bardzo ważny okres w życiu. W tym czasie większość 9-latków przystępuje do pierwszej komunii świętej. To również znaczące wydarzenie dla bliskich takiego trzecioklasisty i dylemat, co z tej okazji mu podarować. Jeśli nie masz pomysłu na prezent na komunię, możesz wręczyć pieniądze. Podpowiadamy, jakie kwoty najlepiej podarować, jeśli jesteś matką chrzestną, babcią lub ciocią, oraz jak najlepiej to zrobić?

Spis treści

Ile dać na komunię dziecku w prezencie z tej okazji? To pytanie nurtuje wielu gości zapraszanych na taką uroczystość. Niby nie ma specjalnego cennika i ogólnych zasad co do kwot, ale większość osób zastanawia się, jaka suma będzie zadowalająca. W tym przypadku trzeba przede wszystkim kierować się zasobnością swojego portfela.

Ile dać na komunię dziecku?

Kwota oferowanych dziecku pieniędzy z okazji pierwszej komunii jest uzależniona od stopnia pokrewieństwa i od tego, na ile daną osobę stać. Jednak najczęściej podawanymi sumami są te mieszczące się w następujących przedziałach:

  • Rodzice chrzestni dają zwykle od 500 zł do 1500 zł. Kwota ta jest pomniejszana, jeśli bliscy wręczają dodatkowo jakiś upominek.
  • Dziadkowie obdarowują swoje wnuczęta gotówką w wysokości ok. 500 zł, ale zdarza się, że bardziej zamożni dają więcej (nawet 1000 zł)
  • Bliższe wujostwo wręcza zazwyczaj 300-400 zł.
  • Dalsza rodzina i pozostali goście często dają na komunię po 100-200 zł, choć niektórzy decydują się włożyć do koperty nawet 300 zł.

Dobra zasada, która się sprawdza, to prezent lub gotówka równa mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym w lokalu lub domu.

Jak dać dziecku pieniądze na komunię?

W kopercie, książce, a może do ręki – jak wręczyć dziecku pieniądze na komunię? Najlepiej to zrobić w obecności rodzica, w kopercie z kartką z personalizowanymi życzeniami. Inne rozwiązanie to włożenie pieniędzy do książki (może to być Biblia w ciekawym wydaniu) lub do pudełka z czekoladkami. Bardzo ważna jest również postawa obdarowywanego. Nie powinien on otwierać koperty przy gościach i sprawdzać, jaka kwota się tam znajduje.

Sukienki komunijne. Jak dawniej wyglądały? Tak ubierano dzie...

Czy pieniądze na komunię to dobry pomysł?

Czy dziecko ucieszy się bardziej z pieniędzy niż innego prezentu i czy jest to dobry pomysł? Odpowiadając na pierwszą i przy okazji na drugą część pytania: to zależy od samego malucha. W większości przypadków 9-latkowie mają już swoje marzenia i dokładnie wiedzą, na jaki cel przeznaczą zebraną sumę pieniędzy. Będzie to znacznie lepszym rozwiązaniem niż kolejny album lub nietrafiony prezent komunijny. Niektórzy rodzice informują gości o marzeniach dziecka i tym, na jaki cel będzie zbierał. Wówczas uczestnicy przyjęcia komunijnego mogą mniej więcej oszacować koszt wymarzonego prezentu i zdecydować, w jakim stopniu chcą się do niego dołożyć.

Prezent na komunię

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet