W Polsce prawie połowa uczniów przyznaje się do bycia ofiarą przemocy przynajmniej raz w ciągu kilku miesięcy. Sytuacja jest o tyle trudna, że ofiary niechętnie mówią o swoich przykrych doświadczeniach. Pomoc psychologiczna w szkole bywa też ograniczona, a osoby doświadczające nękania często nie potrafią same poradzić sobie z problemem.
Prawie 50% uczniów przyznaje się do bycia ofiarą przemocy w szkole. Jak się okazuje, zarówno psychiczna, jak i fizyczna agresja jest powszechnym zjawiskiem wśród młodych osób. Mimo stale rosnącej świadomości, skala tego zjawiska nie maleje. Zespół naukowców z Uniwersytetu SWPS wraz z partnerem technologicznym, firmą SPEEDNET, stworzyli aplikację RESQL, która ma za zadanie wspierać szkoły w przeciwdziałaniu przemocy.
Projekt RESQL powstał w wyniku badań przeprowadzonych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. To narzędzie do walki z przemocą w szkołach opracowane przez grupę psychologów Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dra Radosława Kaczana. Projekt opiera się na aplikacji umożliwiającej anonimowe zgłoszenia incydentów przemocy przez ucznia, dzięki czemu zgłoszenie trafia bezpośrednio do nauczycieli. Aplikacja wyposażona jest w tzw. „zestawy interwencji”, czyli materiały mające na celu ułatwienie reagowania i podejmowania decyzji lub działań po zgłoszeniu incydentu. Dodatkowo nauczyciele mogą korzystać z przygotowanych przez psychologów i pedagogów specjalnych scenariuszy lekcji dotykających problematyki przemocy szkolnej. RESQL nie tylko pomaga, ale również zapobiega, edukując zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Tak działa aplikacja RESQL
Jak aplikacja może zwalczyć zjawisko przemocy w szkołach? Schemat pracy aplikacji RESQL jest bardzo prosty.
Wystarczy, że uczeń, który uczestniczy lub jest świadkiem niebezpiecznej sytuacji zgłosi ten incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy.
Podanie swoich personaliów w tym przypadku jest zupełnie dobrowolne - zgłaszający może zachować anonimowość albo ujawnić swoje dane. Zgłoszenie trafia do nauczyciela interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i reaguje.
Każdy z nauczycieli ma dostęp do panelu interwenta, w którym znajdują się wszystkie potrzebne informacje oraz napływające zgłoszenia.
Dyrektor szkoły również posiada dostęp do swojego panelu, który umożliwia mu analizę zdiagnozowanych problemów, a także raportów dotyczących każdego zgłoszenia w jego szkole.
Brak reakcji na przemoc to sygnał dla oprawcy, że może bezkarnie działać, a dla innych, że sytuacja nie wymaga ich interwencji - mówi dr Radosław Kaczan, psycholog i kierownik projektu RESQL.
Za projekt, development i utrzymanie aplikacji odpowiedzialny jest SPEEDNET, partner technologiczny RESQL.
Aplikacja RESQL jest do pobrania bezpłatnie w Googe Play i Apple Store.
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!