Spis treści
- Co to jest Zimna Zośka i kiedy przypada?
- Zimna Zośka a pieniądze. Tego nie rób, jeśli nie chcesz mieć pecha!
- Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka – jakie są różnice?
- Przesądy i przysłowia związane z Zimną Zośką?
- Jak chronić rośliny przed przymrozkami w okresie Zimnej Zośki?
- Czy Zimna Zośka ma potwierdzenie w danych meteorologicznych?
Co to jest Zimna Zośka i kiedy przypada?
Co oznacza Zimna Zośka? To powszechnie przyjęta nazwa święta ludowego, przypadającego 15 maja. Jest dniem przypadającym po tzw. Zimnych Ogrodnikach – okresu, w którym mogą występować nieoczekiwane, późne przymrozki. Nazwa pochodzi od świętej Zofii, której wspomnienie obchodzone jest właśnie 15 maja. W kulturze ludowej przyjęło się, że do dnia Zofii należy uważać na kapryśną pogodę, ponieważ mogą wystąpić nagłe ochłodzenia, niebezpieczne dla młodych roślin w ogrodach. W związku z tym dniem powstało wiele przestróg, a także powiedzeń i przesądów. Większość z nich dotyczy pogody oraz uprawy roślin, choć istnieje też taki, który ma chronić przed pechem.
Zimna Zośka a pieniądze. Tego nie rób, jeśli nie chcesz mieć pecha!
Przez chwilę myśląc o Zimnej Zośce, nie skupiajmy się na roślinach. Choć to właśnie wokół nich kręcą się ludowe wierzenia dotyczące połowy maja, istnieje też przesąd obejmujący pieniądze, a dokładniej ich pożyczanie. Niegdyś wierzono, że pożyczanie, zarówno od kogoś, jak i komuś, pieniędzy 15 maja może przynieść pecha.
Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka – jakie są różnice?
Zimni Ogrodnicy to trzech świętych wspominanych kolejno 12, 13 i 14 maja: Pankracy, Serwacy i Bonifacy. W tradycji ludowej uważa się ich za zwiastunów ostatnich wiosennych przymrozków. Ich dni poprzedzają Zimną Zośkę, która symbolicznie kończy ten niepewny pogodowo okres. Choć wszystkie te dni mają wspólne znaczenie – ostrzegają przed późnowiosennym ochłodzeniem – to Zimna Zośka jest często traktowana jako jego kulminacja i ostatni moment, kiedy należy zachować ostrożność w ogrodzie. W praktyce ogrodniczej często zaleca się, by dopiero po 15 maja sadzić wrażliwe na mróz warzywa i kwiaty.
Przesądy i przysłowia związane z Zimną Zośką?
Z Zimną Zośką i zimnymi ogrodnikami wiąże się wiele ludowych powiedzeń i przesądów. Oto niektóre z nich:
„Pankracy, Serwacy, Bonifacy, to źli na ogrody chłopacy”.
„Święta Zofija kłosy rozwija”.
„Pankracy, Serwacy i Bonifacy to wielcy dziwacy, a każdy zimnem raczy”.
„Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata”.
„Dla świętej Zosi kłos się podnosi”.
„Jasny dzień Pankracego przyczynia wina dobrego”.
Kobieta

Przesądy odnoszą się głównie do tego, że dni Trzech ogrodników i Zimnej Zośki mogą przynieść zerowe oraz ujemne temperatury. Dopiero po imieninach Zofii można sadzić wrażliwe rośliny. Co więcej, jeśli w Zimną Zośkę mamy zimną i deszczową pogodę, możemy spodziewać się ciepłego lata.
Przesądy te wpływały (i wciąż wpływają) na decyzje ogrodników, którzy wstrzymują się z sadzeniem bardziej wrażliwych roślin do końca tego okresu.
Jak chronić rośliny przed przymrozkami w okresie Zimnej Zośki?
Chociaż żyjemy w czasach prognoz pogody, majowe przymrozki nadal potrafią zaskoczyć. Oto kilka praktycznych sposobów, jak zabezpieczyć ogród:
Okrywanie roślin. Użyj agrowłókniny lub nawet zwykłych prześcieradeł, by chronić delikatne sadzonki przed nocnym chłodem.
Wiosną zrezygnujmy z nawozów zawierających azot, bo może on przyczyniać się do podatności roślin na przymrozki.
W szklarniach oraz tunelach możemy rozpalać ogniska lub znicze.
Doniczkowe rośliny przestaw do wnętrza lub garażu: To najprostszy sposób ochrony – rośliny w donicach łatwo przemieścić.
Czy Zimna Zośka ma potwierdzenie w danych meteorologicznych?
Choć Zimna Zośka brzmi jak folklor, to zjawisko ma swoje potwierdzenie w statystykach meteorologicznych. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadziło analizę z lat 1881-1980. Jak zaobserwowano, aż w 95 z tych lat pomiędzy 1 a 25 maja znacznie się ochłodziło. Z kolei największe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje pomiędzy 10 a 17 maja.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!