Przyjęcie komunijne na kredyt. Co czwarty rodzic deklaruje, że zapożyczy się na komunię dziecka

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
64 proc. rodziców uważa, że uroczystość z okazji pierwszej komunii świętej powinna mieć bogatą oprawę. 1/4 z nich zaciągnie na ten cel kredyt lub pożyczkę.
64 proc. rodziców uważa, że uroczystość z okazji pierwszej komunii świętej powinna mieć bogatą oprawę. 1/4 z nich zaciągnie na ten cel kredyt lub pożyczkę. 123 RF
Już niedługo większość 10-latków przystąpi do pierwszej komunii świętej. Tradycyjnie po ceremonii rodzice organizują przyjęcie z tej okazji. Wielu z nich deklaruje, że zamierza postawić na wystawną uroczystość. Niektórzy rodzice będą zmuszeni pożyczyć na ten cel pieniądze.

Koniec pandemii oznacza powrót do organizacji wielu uroczystości. Maj i czerwiec to okres pierwszych komunii świętych i przyjęć z ich okazji. Rodzice nie zamierzają na nich oszczędzać – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Aż 2/3 osób chce wyprawić wystawną uroczystość, a 26,5 proc. jest nawet gotowych się zapożyczyć.

Badanie „Zadłużanie się Polaków na komunię” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w marcu 2022 r. metodą CAWI. Uczestniczyło w nim 221 Polaków, których dzieci przystąpią w tym roku do pierwszej komunii świętej.

Jak będą wyglądały przyjęcia komunijne w 2022 roku?

KRD zapytał rodziców dzieci, które w tym roku przystąpią do sakramentu komunii świętej, o ich plany dotyczące komunijnego przyjęcia. 64 proc. osób wskazało, że zależy im na wystawnym przyjęciu, podczas którego nie będzie brakowało atrakcji dla gości i wykwintnych dań, 24 proc. stwierdziło, że nie zorganizuje wystawnego spotkania, a 12 proc. ma obojętne podejście do tego tematu.

Sukienki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera

Poczęstunek dla gości po komunii świętej to spory wydatek, który obciąża domowy budżet. Nie wszystkich rodziców będzie stać na to, aby z własnych środków pokryć koszty takiej uroczystości. Jednak zdecydowana większość, bo aż 72 proc. zapytanych osób powiedziało, że może sobie pozwolić na celebrację dnia pierwszej komunii świętej i nie będą w tym celu brać pożyczki. Jednocześnie 30 proc. osób z tej grupy stwierdziło, że pieniądze nie stanowią żadnego problemu, a co czwarty badany uznał, że nie stać go na imprezę.

– Mimo braku środków finansowych, część Polaków nie zamierza rezygnować z wystawnego przyjęcia. Nasze badanie pokazuje, że wciąż żywe jest powiedzenie „zastaw się, a postaw się”. Przeszło co czwarty rodzic weźmie kredyt lub pożyczkę na wyprawienie imprezy komunijnej. Przy czym znacznie częściej na takie rozwiązanie zdecydują się osoby, którym zależy na wystawnej uroczystości. W tej grupie odsetek osób, które pożyczą pieniądze, wzrasta do jednej trzeciej. Przyjęcia na kredyt nie unikną też rodzice, którym na hucznym świętowaniu wcale nie zależy. W końcu tradycja zobowiązuje i choć niechętnie, to blisko co dziesiąty zaciągnie zobowiązanie na organizację komunijnego obiadu – wskazuje Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Niemal połowa (47,5 proc.) pożyczających rodziców po pieniądze uda się do banku. Co czwarty zadłuży się u rodziny lub znajomych. Podobny odsetek skorzysta z oferty firmy pożyczkowej (22,5 proc.).

Prawie połowa osób, które zadeklarowały zapożyczyć się na przyjęcie komunijne, uzyska środki od banku.
Prawie połowa osób, które zadeklarowały zapożyczyć się na przyjęcie komunijne, uzyska środki od banku. KRD

35 proc. rodziców zdecyduje się na skromniejsze przyjęcie komunijne

Nie wszystkim rodzicom zależy na wystawnym przyjęciu komunijnym: 35 proc. deklaruje, że na ten cel nie będzie pożyczać pieniędzy i wyprawi nieco skromniejszą imprezę. Taką postawę reprezentują głównie osoby, które zadeklarowały, że nie przywiązują wagi do wystawnego świętowania. Prawie 54 proc. rodziców wskazało, że nie zależy im na hucznej imprezie. Natomiast niecałe 39 proc. rodzin będzie miało wystarczające środki, aby uczcić to wydarzenie bez zaciągania pożyczki czy cięcia kosztów.

– Rodzicom zależy, aby dzień komunii był wyjątkowy, co jest zrozumiałe. Niekoniecznie jednak powinni stosować zasadę „zastaw się, a postaw się”. Jeśli kogoś nie stać na wystawne przyjęcie, a chce zaciągnąć kredyt, powinien przekalkulować realną możliwość jego spłaty. Termin uroczystości jest znany z rocznym wyprzedzeniem, co ułatwia odłożenie choćby niewielkich sum w domowym budżecie i odpowiednie zaplanowanie wydatków. Chodzi o to, by nie doprowadzić do sytuacji, kiedy jedno zobowiązanie finansowe będziemy spłacać kolejnym. Wówczas trudno będzie wyjść na prostą. W codziennej praktyce spotykamy się z przypadkami, kiedy konsumenci wpadają w pętlę zadłużenia, z której nie są w stanie się uwolnić. Dopiero pomoc profesjonalnego negocjatora, który ułoży plan spłaty i ograniczenia niepotrzebnych wydatków, jest w stanie przywrócić dłużnika do normalnego życia – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet