Kurkuma
Korzeń kurkumy, czyli spokrewnionego z imbirem ostryżu długiego, zawiera kurkuminę – związek fenolowy o intensywnie żółtym kolorze i silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, wspomagającym regenerację wątroby i antyrakowym. Kurkumina wspiera też wzrok, pracę mózgu i układu krążenia.
Lukrecja
Korzeń lukrecji ma słodki smak, przez co stanowi składnik słodyczy i mieszanek herbat. Rozdrobniony poprawi walory napojów, a małe kawałki można żuć, co jest praktykowane m.in. w przypadku niestrawności. Pozyskiwany z lukrecji ekstrakt łagodzi nie tylko problemy trawienne, ale również kaszel i stres. Ponieważ jednak lukrecja zwiększa wydalanie potasu i podnosi ciśnienie krwi, nie należy spożywać jej w nadmiarze. Przeważnie nie jest też zalecana osobom, u których jego wartości są zbyt wysokie, przyjmujących leki nasercowe czy diuretyczne.
Jasny sos sojowy
Ta cenna przyprawa kuchni azjatyckiej w tradycyjny sposób powstaje poprzez fermentację nasion soi w solance. Uzyskany produkt ma głęboką ciemną barwę, przyjemny orzechowy zapach i charakterystyczny smak. Jest używany jako składnik słony, a w codziennej kuchni może z powodzeniem zastępować zwykłą sól, pozwalając na uzyskanie preferowanej słoności przy mniejszym dodatku sodu (osoby ograniczające jego spożycie, m.in. na diecie przeciw nadciśnieniu, mogą wybrać niskosodową wersję sosu). Sos sojowy podkreśla smak potraw dzięki obecności wolnych aminokwasów pochodzących z soi. Podczas fermentacji powstaje też szereg związków korzystnych dla zdrowia, m.in. witaminy z grupy B.
Przyprawy trzymaj w szczelnych pojemnikach z dala od światła i ciepła, inaczej szybko stracą swoje cenne właściwości. Te najdroższe najlepiej przechowuj w lodówce.