Gorzyca
Gorczyca to nasiona rośliny z rodziny kapustowatych. Tak jak one zawiera glukozynolany. Są one rozkładane do przeciwnowotworowych izotiocyjanianów, które zapewniają ostry smak musztardy, czyli mielonych ziaren gorczycy namoczonych w wodzie. Przyprawę tę warto też spożywać w marynatach i mieszankach przypraw m.in. do mięs czy ziemniaków.
Cynamon cejloński
Prawdziwy cynamon wonny cejloński różni się od tańszej kory kasji chińskiej pod względem wyglądu i działania na zdrowie. Cenna przyprawa to laski kory cieńszej i bardziej delikatnej. Zawarte w niej związki takie jak cynamaldehyd poprawiają metabolizm glukozy, dzięki czemu proszek cynamonowy dodany do słodkich dań pomaga ograniczyć wydzielanie insuliny po jedzeniu. Ma je również wonny cynamonowiec chiński, ale jego grubsza i twardsza kora jest też źródłem nadmiernych ilości kumaryn – związków toksycznych dla wątroby. Prawdziwy cynamon najlepiej kupować w całości, bo po zmieleniu trudno rozpoznać, jakiego jest rodzaju.
Kolendra
Nasiona kolendry w postaci mielonej są bardziej aromatyczne niż liście i zawierają więcej prozdrowotnych składników. Przyprawa ta często występuje w daniach razem z równie cennym kminem rzymskim, tak jak ona spokrewnionym z selerem i pietruszką. Rośliny te działają przeciwnowotworowo i są szczególnie polecane w profilaktyce raka piersi, zaburzeń lipidowych krwi i cukrzycy.
Imbir
Kłącze imbiru ma działanie pobudzające krążenie, rozgrzewające, rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne, co jest zasługą zawartości m.in. gingeroli. Przyprawa ta ułatwia trawienie, łagodzi podrażnienia w układzie pokarmowym, zmniejsza mdłości. To idealny dodatek do potraw przeciw zmęczeniu, spadkom odporności i osłabieniu.