Jak uzyskać rozwód kościelny [ZASADY, WYMOGI, POWODY]
Chcąc unieważnić małżeństwo można się także powołać na brak zachowania kanonicznej formy małżeństwa, czyli nieprzeprowadzenie ceremonii ślubnej zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
Od czego zacząć, chcąc unieważnić małżeństwo? Jak wygląda taka procedura? Wyjaśniamy na kolejnych stronach. Naciśnij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu.
Jak uzyskać rozwód kościelny [ZASADY, WYMOGI, POWODY]
Skargę o orzeczenie nieważności małżeństwa najlepiej wnieść do jednego z dwóch sądów: trybunału diecezji, w której małżeństwo zostało zawarte lub trybunału diecezji, w której strona pozwana przebywa na stałe lu tymczasowo.
Skarga powinna być sporządzona na piśmie oraz zostać wniesiona do sądu w dwóch egzemplarzach. Mogą ją wnieść małżonkowie.
Skarga powinna zawierać dane personalne i miejsce zamieszkania pozwanego i powoda oraz wskazywać sąd kościelnym, w którym chcielibyśmy, żeby skarga była rozpatrywana.
Co jeszcze powinno znaleźć się w skardze? Czytaj na następnej stronie >>>
Jak uzyskać rozwód kościelny [ZASADY, WYMOGI, POWODY]
W skardze musi być także sformułowane żądanie, czyli to, o co wnosimy: o orzeczenie stwierdzenia nieważności małżeństwa.
Następnie powinno znaleźć się uzasadnienie, czyli opisanie historii małżeństwa, powodu jego rozpadu i dowody, które zamierzamy przedstawić (zdjęcia, filmy, dokumenty, dane świadków, którzy będą mieli zeznawać).
Na koniec należy podać dokładną przesłankę, na którą się powołujemy, by stwierdzić nieważność małżeństwa.
Na koniec skargę należy podpisać i dołączyć do niej świadectwo zawarcia małżeństwa oraz ewentualny odpis cywilnego wyroku rozwodowego.