"Rozwód kościelny" - stwierdzenie nieważności małżeństwa
Potocznie nazywane "rozwody kościelne", czyli z punktu widzenia prawa kanonicznego stwierdzenie nieważności małżeństwa, stają się w Polsce coraz częstsze. Wiele osób, których pierwsze małżeństwa zakończyły się rozwodem cywilnym, chce móc wziąć drugi ślub kościelny z nowym partnerem.
"Rozwód kościelny" a zdrada małżeńska
Kiedy można unieważnić małżeństwo i doprowadzić do tzw. rozwodu kościelnego? Wiele osób zastanawia się, czy zdrada partnera to wystarczający powód. Choć zdrada to częsta przyczyna orzekania rozwodów cywilnych, nie jest to przesłanka do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Jednak jeśli dojdzie do zdrady małżeńskiej można starać się o "rozwód kościelny" pod warunkiem, że wystąpią przesłanki do unieważnienia małżeństwa zawarte w przepisach prawa kanonicznego.
"Rozwód kościelny": powody
Dlatego należy pamiętać, że pomimo tego, że małżeństwo się rozpadło, nie wszyscy mogą otrzymać "rozwód kościelny". Powody mogą być różne, jednak by stwierdzić nieważność małżeństwa kościelnego musi zaistnieć przynajmniej jedna z trzech głównych przesłanek:
- przeszkody małżeńskie,
- wady zgody małżeńskiej,
- niezachowanie kanonicznej formy małżeństwa.
"Rozwód kościelny" - jak uzyskać?
Co trzeba zrobić, by uzyskać "rozwód kościelny" i czy każdy może go otrzymać? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej galerii poniżej:
Źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego, prawokanoniczne.org