Rząd radzi, jak wytrzymać z dzieckiem w pracy zdalnej: szałas z koca, masa plastyczna i robienie znaków, gdy maluch chce do łazienki

Maciej Kałach
Żłobki i przedszkola będą zamknięte od poniedziałku (29 marca) za sprawą nowych ograniczeń w walce z koronawirusem (pozostaną otwarte tylko dla dzieci rodziców ze służb medycznych lub mundurowych). Ale nie trzeba się martwić: ministerstwo rodziny przygotowało zestaw rad dla matek i ojców pracujących zdalnie, którzy mają pod opieką w domu małe dzieci. O skuteczności tych rad można dyskutować, ale na pewno podbijają one internet. >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Żłobki i przedszkola będą zamknięte od poniedziałku (29 marca) za sprawą nowych ograniczeń w walce z koronawirusem (pozostaną otwarte tylko dla dzieci rodziców ze służb medycznych lub mundurowych). Ale nie trzeba się martwić: ministerstwo rodziny przygotowało zestaw rad dla matek i ojców pracujących zdalnie, którzy mają pod opieką w domu małe dzieci. O skuteczności tych rad można dyskutować, ale na pewno podbijają one internet. >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>> pixabay.com
Żłobki i przedszkola będą zamknięte od poniedziałku (29 marca) za sprawą nowych ograniczeń w walce z koronawirusem (pozostaną otwarte tylko dla dzieci rodziców ze służb medycznych lub mundurowych). Ale nie trzeba się martwić: ministerstwo rodziny przygotowało zestaw rad dla matek i ojców pracujących zdalnie, którzy mają pod opieką w domu małe dzieci. O skuteczności tych rad można dyskutować, ale na pewno podbijają one internet.

Zestaw rad opublikował facebookowy profil ministerstwa rodziny.

Jak wytrzymać z dzieckiem w pracy zdalnej? Rady ministerstwa rodziny

"Jeśli rodzic pracuje zdalnie i część czasu musi spędzić przy komputerze lub telefonie, istotne jest dokładne wyjaśnienie, co to znaczy pracować z domu, dlaczego ważne jest, by nie przeszkadzać, gdy mama lub tata siada przy biurku. Można zaproponować dziecku ciche zabawy: klocki, farby, puzzle, układanki, książeczki z naklejkami, masy plastyczne" – doradzają eksperci ministerstwa.

Niestety, z niewiadomych powodów, ministerialna grafika z sugestiami dla rodziców (pochodząca jeszcze z zeszłego roku) zniknęła już z facebookowego profilu resortu (po internecie krążą jej zapisane w pamięci wyszukiwarek kopie).

Za to na oficjalnej witrynie internetowej ministerstwa wciąż można znaleźć wywiad z "pedagogiem z wieloletnim stażem". A w nim jeszcze więcej rad. Oto wybrane z nich:

Rodzicu, po każdej godzinie pracy kwadrans zabawy!

"Rodzice mogą zaproponować na przykład, że po każdej godzinie pracy (czy innym, możliwym do przyjęcia przez dziecko odcinku czasu) przez 10-15 minut pobawią się z dzieckiem w to, co uzgodnimy wspólnie. Godziny pracy można zamienić w osiem kolorowych kulek z papieru i wrzucić do szklanego półmiska. Po ustalonym czasie dziecko będzie wyjmowało z półmiska jedną kulkę mając czas pod kontrolą".

"Wystarczy kilka koców", czyli budowanie szałasu

"Czasem wystarczy kilka koców, poduszek i dzieci zaczynają budować swoje bazy, szałasy czy kryjówki. Takie budowanie jest często na tyle zajmujące, że może zająć nawet więcej niż godzinę. Wciągające są zabawy pudełkami, z których można zbudować coś z niczego. Jeśli dziecko ma spokojniejszy temperament to zaangażuje się w układanie puzzli czy budowanie, konstruowanie z klocków".

Dziecko narysuje znak, gdy chce do łazienki

"Dziecko może narysować znaki podobne do drogowych, które będą oznaczały różne potrzeby np. >>>chcę jeść<<<, >>>chcę do łazienki<<<, albo dla rodzica >>>lizak<<< do pokazania, że teraz trzeba zachować się wyjątkowo, tak jak na znaku. Dziecko, które zaangażuje się w tworzenie regulaminu, będzie bardziej chętne do jego przestrzegania."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet