Sandra Drzymalska gra w nominowanym do Oscara „IO”. Film zdobył 6 Orłów, polskich odpowiedników Oscarów. Taki przebieg miała kariera aktorki

Anna Bartosiewicz
Sandra Drzymalska to 30-letnia aktorka, która od lat dąży do sukcesów na dużym i małym ekranie. Na zdjęciu (od lewej): Agata Buzek i Sandra Drzymalska. 25. Gala Polskich Nagród Filmowych Orły; marzec 2023
Sandra Drzymalska to 30-letnia aktorka, która od lat dąży do sukcesów na dużym i małym ekranie. Na zdjęciu (od lewej): Agata Buzek i Sandra Drzymalska. 25. Gala Polskich Nagród Filmowych Orły; marzec 2023 Podlewski/AKPA
Sandra Drzymalska to aktorka, którą można było zobaczyć w niejednej roli. Jednak zrobiło się o niej szczególnie głośno po tym, jak film „IO”, którego jest bohaterką, dostał nominację do Oscara. Sprawdziliśmy, w jakich serialach i kinowych hitach grała aktorka. Lista jest długa.

Spis treści

Oscary dla Polaków należą do rzadkości

Oscary to nagrody, które już niejednokrotnie mogły powędrować do Polaków. W tym roku o złotą statuetkę stara się m.in. film „IO”. 6 marca dzieło Jerzego Skolimowskiego zdobyło Orła, czyli Polską Nagrodę Filmową (nasz odpowiednik Oscara). W głównej obsadzie znalazła się 29-letnia aktorka, Sandra Drzymalska. Niektórzy pamiętają ją z „Listów do M 2”, „W głębi lasu” czy „Filipa”. Przedstawiamy utalentowaną gwiazdę oraz inne Polki, o których warto pamiętać w kontekście Oscarów.

Sandra Drzymalska to bohaterka nominowanego do Oscara „IO”. Zobacz, jak prezentuje się aktorka!

Oscary rzadko trafiają do Polaków. Mamy na swoim koncie dwie złote statuetki. Jedną w 2013 r. wygrała „Ida” z Agatą Trzebuchowską – polską reżyserką i scenarzystką, która w filmie zadebiutowała jako aktorka nieprofesjonalna. Wcześniej złota statuetka powędrowała do Ewy Braun, która w 1994 r. została nagrodzona na scenografię. Oprócz tego mamy na swoim koncie kilka ważnych, w dużej mierze zapomnianych nominacji do prestiżowej nagrody.

Polskie filmy i mieszkanki Polski niejednokrotnie miały szansę na Oscara

„Dzieci z Leningradzkiego” Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego otrzymały w 2005 r. nominację do Oscara w kategorii „najlepszy film krótkometrażowy”. W 2015 r. w tej samej kategorii był nominowany film „Joanna” Anety Kopacz. W kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany” w 2018 r. o Oscara walczył „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Z kolei Anna Biedrzyńska-Sheppard aż trzykrotnie była nominowana do Oscara w kategorii „najlepsze kostiumy”. Szansę na złotą statuetkę miała za: „Listę Schindlera” (1993), „Pianistę” (2002) i „Czarownicę” (2014).

O tych polskich aktorkach było głośno za sprawą Oscarów. Doceniono je za oceanem

O tych polskich aktorkach było głośno za sprawą Oscarów. Doceniono je za oceanem

Już 12 marca dowiemy się, kto w tym roku dostał Oscara. W 2023 r. ani jedna Polka nie ma szansy na złotą statuetkę. Jednak na przestrzeni lat, w kontekście Oscarów, wiele mówiło się na temat utalentow...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

Warto również wspomnieć o Annie Dzieduszyckiej, głównej nominowanej rok temu do Oscara „Sukienki” oraz o Agacie Trzebuchowskiej, tytułowej bohaterce nagrodzonej w 2013 r. Oscarem „Idy”.

Agnieszka Holland z trzema nominacjami do Oscara

Również wśród reżyserów polskich filmów nominowanych do Oscara przeważają mężczyźni. W tym gronie wyróżnia się jednak Agnieszka Holland, której filmy trzykrotnie walczyły o ważną nagrodę. Natomiast filmy Andrzeja Wajdy aż czterokrotnie miały szansę na złotą statuetkę, przy czym „Człowiek z Żelaza” został wycofany z konkursu w 1982 r. przez PRL-owskie władze. 

Filmy Andrzeja Wajdy z nominacją do Oscara to:

  • „Ziemia Obiecana” (1976), 
  • „Panny z Wilka” (1979), 
  • „Człowiek z Żelaza” (1981),
  • „Katyń” (2008).

Filmy Agnieszki Holland z nominacją do Oscara to:

  • „Gorzkie żniwa” (1986),
  • „Europa, Europa” (1992),
  • „W ciemności” (2012). 

Wśród innych kobiet z nominacjami do Oscara warto wymienić:

  • Hannę Polak (2005),
  • Anetę Kopacz (2015),
  • Dorotę Kobielę (2018),
  • Annę Biedrzyńską-Sheppard (1993, 2002 i 2014).

Ewa Braun i Agata Trzebuchowska na złotym dywanie

To jednak Ewa Braun jest Polką, która zdobyła Oscara. W 1994 r. wspólnie z Allanem Starskim dostała złotą statuetkę za najlepszą scenografię. Nie sposób również nie wspomnieć o Agacie Trzebuchowskiej, tytułowej bohaterce „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Jak dotąd dzieło z 2013 r. jest jedynym polskim filmem pełnometrażowym, który zdobył nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Sandra Drzymalska to bohaterka „IO”, polskiego kandydata do Oscara

29-letnia Sandra Drzymalska to aktorka, którą można było zobaczyć w tym roku na szampańskim dywanie. 6 marca pojawiła się na 25. Gali Polskich Nagród, czyli porównywanych do Oscarów Orłów. Miała na sobie czarną, wieczorową suknię, której nie musiałaby się wstydzić nawet w Los Angeles.

Aktorka ma powody do radości. Kojarzony z jej osobą „IO” Jerzego Skolimowskiego zdobył Orła, czyli Polską Nagrodę Filmową (nasz odpowiednik Oscara), aż w 6 kategoriach. To wielkie wyróżnienie nie zapewniło jednak „IO” zwycięstwa w Los Angeles. Film i jego twórcy otrzymali Orła w następujących kategoriach:

  • najlepszy film,
  • najlepsza reżyseria (Jerzy Skolimowski)
  • najlepszy scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski),
  • najlepsze zdjęcia (Michał Dymek),
  • najlepsza muzyka (Paweł Mykietyn),
  • najlepszy montaż (Agnieszka Glińska).

Natomiast 12 marca aktorka wzięła udział w 95. gali rozdania Oscarów. Wzięła udział w wydarzeniu w połyskującej sukni z francuskiego domu mody Hermès.

Kim jest Sandra Drzymalska?

Pochodząca z Wejherowa aktorka pierwszą rolę otrzymała w 2014 roku. Była to etiuda szkolna, w której zagrała Myszę. Już rok później wygrała casting do kinowego hitu pt. „Listy do M 2” (wcieliła się w Justynę), co prawdopodobnie otworzyło jej drogę do kolejnych, kasowych produkcji. W 2016 r. znalazła się w obsadzie serialu pt. „Belfer” i pojawiła się epizodycznie w „Smoleńsku”, a w 2017 roku zagrała Julkę w 7. odcinku „Ultravioletu”, znalazła się w obsadzie „Amoku” jako Mary (bohaterka książki Bali) i zagrała w czterech etiudach szkolnych.

Oscary 2023. Te kobiety mogą dostać złotą statuetkę. Poznaj listę nominowanych

Oscary 2023. Te kobiety mogą dostać złotą statuetkę. Poznaj listę nominowanych

Oscary zostaną rozdane już niebawem. 12 marca nastąpi ogłoszone wyników konkursu Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Szansę na złotą statuetkę ma wiele znanych i lubianych kobiet. Przedst...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

Na kolejne lata kariery Sandry Drzymalskiej składa się długa lista seriali, filmów oraz dokumentalnych shortów, w których występowała. Prezentowana przez agencję High Spot aktorka zagrała w takich filmach, jak „Ostatni komers” (2020), „Psy 3. W imię zasad” (2020), „Iluzja” (2022), „Filip” (2022), czy wspomniany już, nominowany do Oscara „IO" (2022). Oprócz tego można ją zobaczyć w licznych serialach, m.in. w „W głębi lasu” (2020) i „Sexify” (2021) na Netfliksie czy „Mentalu” TFP.

Po odwiedzeniu Instagrama Sandry Drzymalskiej można odnieść wrażenie, że aktorka jest wesołą, nieco zbuntowaną osobą. Na jej profilu można znaleźć wiele okraszonych humorem postów. Jeden z nich przedstawia zdjęcie zrobione pod prysznicem. Na fotografii widać stojącą w starej, odrapanej łazience aktorkę. Drzymalska ma mokre włosy i założony tył na przód ręcznik. W ręku trzyma staroświecką słuchawkę telefonu, a jej twarz wyraża głębokie zdziwienie.

„Cała ty. I obyś nigdy się nie zmieniała” – napisała pod jednym ze zdjęć Sandry Drzymalskiej Urszula Nowicka.

Również zdjęcie bohaterki „IO” z Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie odbyła się premiera „IO”, wiele mówi o bohaterce filmu Skolimowskiego.

„Wyglądasz, jakbyś była tam co roku” – napisała pod postem Drzymalskiej rosyjska aktorka, Sonia Mietielica.

Aktorka została także dostrzeżona przez prasę skierowaną do kobiet. Trafiła m.in. na okładki „Elle” i polskiego wydania magazynu „Vogue”. Czy film „IO”, w którym Drzymalska gra najważniejszą (oprócz osła) rolę, zdobędzie Oscara, dowiemy się już 12 marca.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Promocje w Reserved

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet