Sklepy z używaną odzieżą mają obecnie wiele zwolenników. Kiedyś nikt nie chciał się przyznawać do zakupów w second handach – były raczej skierowane do mniej zamożnych osób - dzisiaj jest inaczej. Nawet najpopularniejsze blogerki modowe chwalą się super ubraniami z lumpeksów.
Co to jest lumpeks?
Lumpeks inaczej sklep z odzieżą używaną to miejsce, w którym sprzedawane są ubrania w niskich i atrakcyjnych cenach. Tego rodzaju placówki handlowe są w każdym mieście – dużym i małym. Przyciągają klientów z różnych klas społecznych. W obecnych czasach kupowanie w szmateksach nie jest wstydem. Wiele osób uwielbia chodzić do lumpeksów, bo chcą nabyć produkty dobre jakościowo w niskich cenach, żyją w duchu zero waste, kochają szperać w koszach pełnych ciuchów i móc upolować ubranie, które będzie znanej marki w atrakcyjnej cenie. W sklepach z używaną odzieżą możesz nie tylko nabyć ubrania, ale także sprzedać te, których już nie nosisz. W second handach możesz kupić ubrania na wagę – cena jest uzależniona, od tego ile waży dana bluzka lub spodnie oraz w zależności od dnia, oraz za kwotę, która jest podana na metce. Ostatnimi czasy można także zaobserwować nowy trend, który się pojawił, a mianowicie lumpeksy online.
Dowiedz się więcej:
To cię zainteresuje: Czy wypada wyjść za mąż w używanej sukni ślubnej? TAK! To jest trendy. Poznaj modę cyrkularną
Second handy online
Zakupy w ciucholandach online są wygodne i oszczędzają czas. Co prawda nigdy nie zastąpią buszowania między wieszakami i możliwości przymierzenia ubrania, ale z pewnością zapewnią duży komfort i większy wybór. Punkty stacjonarne zazwyczaj mają ograniczoną przestrzeń sklepową, natomiast lumpeksy online są pod tym względem nieograniczone! W domowym zaciszu możesz przeglądać setki ubrań mniej lub bardziej znanych marek, a zakupy zrobisz bezpiecznie i wygodnie.
Jak kupować w lumpeksie? Ważne zasady!
W lumpeksach można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, począwszy od ubrań, galanterie, pościel czy nawet zabawki. Odwiedzając sklepy z używana odzieżą, warto wiedzieć jak robić zakupy w takich punktach, aby wyjść zadowolonym i nie żałować wydanych pieniędzy w second handzie.
Oto najważniejsze zasady:
- Cierpliwość i czas – wygospodaruj sobie dużo czasu, aby na spokojnie przejrzeć wieszaki z ubraniami – do tego przyda ci się także dużo cierpliwości. Aby upolować prawdziwą perełkę i coś nadzwyczajnego, nie możesz się spieszyć. W spokoju przeglądaj wieszak po wieszaku, bo nigdy nie wiesz, na co możesz trafić!
- Weź ze sobą gotówkę – pomimo tego, że w większość sklepów dopuszcza płatność bezgotówkową za zakupione rzeczy, to jednak nie jest to tak oczywiste w przypadku lumpeksów.
- Wybierz swój ulubiony lumpeks – każdy ma swoje preferencje, dotyczy to również sklepów i lumpeksów. Warto posłuchać opinii koleżanek czy kolegów i wybrać się do różnych second handów. Jeśli staniesz się już stałą bywalczynią szmateksu i złapiesz dobry kontakt z ekspedientką – wykorzystaj to! One jako pierwsze przeglądają towar i jak już będą znały twoje ulubione marki lub rodzaj odzieży mogą ci odłożyć te najlepsze!
- Czas dostawy – to bardzo ważna kwestia przy zakupach w szmateksach. Każdy lumpeks ma określone dni dostawy. Jeśli je poznasz będziesz wiedzieć kiedy przychodzić do second handu i mieć szanse na upolowanie super ciuchów. Jednak musisz mieć świadomość, że w tym dniu cena za kilogram ubrań jest najwyższa. Gdy wszystko zostało już przebrane, wówczas cena znacząco spada.
- Na zakupy wybierz się rano - towar wtedy nie będzie tak przebrany, jak wieczorem.
- Opracuj taktykę poszukiwań najlepszych ubrań – w lumpeksach najlepsze jest to, że nigdy nie wiesz, na co trafisz. Naucz się przeszukiwać kosze, przeglądać ubrania na wieszakach lub półkach. Nawet w najmniej spodziewanym miejscu mogą się kryć modowe dzieła sztuki!
- Przymierz ubranie – odzież w ciucholandach pochodzi z różnych krajów czego wynikiem może być naprawdę dziwna rozmiarówka. Jeśli coś już sobie upolowałaś, warto to przymierzyć. Nie rób tego nigdy na gołe ciało. Nie wiesz, ile osób przed tobą już to robiło i jak silne detergenty zostały użyte do ich wyczyszczenia – unikaj tego zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę lub jesteś alergikiem.
- Wypierz ubrania – jeśli udało ci się znaleźć fajną bluzkę czy atrakcyjne spodnie, to bardzo ważne jest, aby wyprać je przed założeniem. Pomimo tego, że sprzedawcy w takich punktach raczej weryfikują w trakcie dostawy czy ubrania nie są brudne lub poplamione jednak lumpeksy mają swój specyficzny zapach, który przechodzi na odzież.
- Najniższą cenę znajdziesz w tych lumpeksach, w których odzież sprzedawana jest na wagę, a nie ustalana jest jednostkowo dla każdej sztuki.
- Odpuść sobie kupowanie w sklepie z używaną odzieżą takich rzeczy jak bielizna czy kostiumy kąpielowe.
Czy ubrania z lumpeksu są bezpieczne?
Jak najbardziej TAK. Co prawda kilkanaście lat temu krążyła plotka, że w amerykańskim lumpeksie sprzedawano ubrania nasączone trupim jadem. To w dzisiejszych czasach taka sytuacja nie ma prawa mieć miejsca! Odzież używana podlega bowiem bardzo restrykcyjnym przepisom dotyczącym dezynfekcji - stąd ten specyficzny zapach, który czuje się wchodząc do każdego second handu. Pomimo jednak wielu restrykcjom każde ubranie kupione w sklepie z używaną odzieżą koniecznie wypierz! Warto też przemyśleć kwestie zakupu osobistej bielizny, kostiumu kąpielowego czy np. pościeli. Po wizycie w sklepie należy dokładnie umyć dłonie, aby środek, który jest stosowany do dezynfekcji ubrań, nie przedostał się do oczu.
Dowiedz się więcej:
Second hand wady i zalety
Do najważniejszych zalet zakupów w lumpeksach należą:
- niska cena,
- nietuzinkowe ubrania,
- ubrania kupione w second handach są znacznie trwalsze niż te z sieciówek,
- możesz kupić rzeczy nowe i mało noszone,
- znane marki ubrań w atrakcyjnych cenach,
- kupowanie ubrań z drugiej ręki jest ekologiczne i w duchu zero waste.
Wady kupowania używanych rzeczy i chodzenia do lumpeksów:
- ubrania są używane i nie wiadomo kto w nich wcześniej chodził,
- zakupy w second handzie wymagają poświęcenia czasu,
- nie zawsze jest odpowiedni rozmiar ubrania, który nam się podoba,
- niektóre ubrania mogą być zniszczone, zepsute lub poplamione,
- nieład w sklepie.
Modne stylizacje prosto z second-handu