Zrewiduj swoją dietę
Na przetłuszczanie się cery duży wpływ ma dieta. Do produktów najbardziej stymulujących łojotok należą te o wysokim indeksie glikemicznym. Są źródłem łatwo przyswajanej energii i w szybkim tempie podnoszą poziom glukozy we krwi, a przez to stymulują produkcję łoju skórnego i stan zapalny skóry. Dotyczy to również przetworów mlecznych, które oprócz cukrów zawierają też związki bezpośrednio zaburzające glikemii, a ponadto pochodzący z soli jod. Nadmiar tego pierwiastka to znany sprawa wyprysków.
W diecie dla czystej cery powinno znaleźć się jak najwięcej surowych warzyw, nieco owoców, nasiona roślin strączkowych i wyłącznie pełnoziarniste produkty zbożowe.
Stosuj maski z glinki i pietruszki
Maseczki kosmetyczne zapewniają cerze dodatkowe ilości związków pielęgnacyjnych. W przypadku skłonności do łojotoku szczególnie polecane są te zawierające glinki, które chłoną nadmiar sebum, pomagają oczyścić pory i działają na nie ściągająco. Drugim składnikiem o przebadanej skuteczności jest sproszkowana natka pietruszki, stosowana w ilości 4 proc. (czyli 4 g na 100 g maseczki). Dzięki zawartości antyoksydantów, witamin i związków mineralnych pomaga kontrolować produkcję sebum i ograniczyć stany zapalne. Takie działanie przypisuje się m.in. zawartemu w zielu chlorofilowi. Z tego powodu można też spróbować zastąpić ją sproszkowaną chlorella albo zieloną herbatą.
Sięgaj po bibułki matujące
Gdy cera zaczyna się „świecić”, wiele kobiet nakłada na twarz kolejną warstwę matującego pudru. To błąd, bo na skórze tworzy się powłoka utrudniająca jej oddychanie i stanowiąca idealną pożywkę dla bakterii powodujących zmiany zapalne. Dlatego warto korzystać z wynalazku, jakim są bibułki matujące – wystarczy przyłożyć arkusz do przetłuszczających się partii i docisnąć do skóry. Czynność można powtarzać dowolną liczbę razy w ciągu dnia.
Wybieraj pielęgnację z określonymi składnikami
Do codziennej pielęgnacji tłustej cery polecane są produkty zawierające pewne substancje czynne. Oprócz wyciągu z zielonej herbaty sprawdzi się także niacynamid (witamina B3) i L-karnityna – oba związki okazały się skuteczne w stężeniu ok. 2 procent. Jeśli jednoczesnym problemem jest trądzik pospolity, stosowane na receptę leki zawierające retinoidy (pochodne witaminy A), w tym izotretynoina, również mają działanie silnie redukujące produkcję sebum.