Używaj kosmetyków mineralnych
Minęły już czasy, w których podkłady i pudry zawierały składniki zatykające pory skóry i nasilające problemy związane z łojotokiem. Nowoczesne kosmetyki bazują na naturalnych substancjach mineralnych, które są nie tylko przyjazne cerze, ale także mają działanie przeciwzapalne. Wchłaniają też nadmiar łoju skórnego i pomagają ograniczyć jego wytwarzanie.
Korzystaj z właściwości zielonej herbaty
Zielona herbata, a w szczególności najcenniejszy jej rodzaj w postaci sproszkowanych młodych listków (matcha), to skarbnica przeciwutleniaczy pomocnych przy różnych problemach skórnych. Jednym z takich potwierdzonych efektów, które zawdzięczamy polifenolom, jest redukcja wytwarzania łoju, przy czym zalecane stężenie wyciągu z zielonej herbaty to ok. 3 procent. Oprócz gotowych kosmetyków można używać też proszku matcha, dodając go do żelu do mycia twarzy i/lub maski kosmetycznej. Dobrze jest też zapewniać sobie cenne antyoksydanty od środka, spożywając napar z zielonej herbaty co najmniej dwa razy dziennie.
Nie zapominaj o demakijażu
Zmywaj makijaż przed snem. To zasada ważna z różnych względów, ale przez wiele osób nie respektowana. Niestety, całodzienne pokłady kosmetyków, zanieczyszczeń, sebum i bakterii powodują zatykanie się porów, podrażniają skórę i nasilają jej błyszczenie się. Jeżeli jednoczesnym problemem są wypryski, spróbuj zamienić waciki kosmetyczne na soniczną szczoteczkę do mycia twarzy. Umożliwia ona głębokie oczyszczenie cery i jej łagodną eksfoliację bez usuwania całej ochronnej warstwy lipidowej. Raz w tygodniu dobrze jest też złuszczać naskórek za pomocą łagodnie działających preparatów z kwasami kosmetycznymi, chociażby tym salicylowym.
Zmień pigułkę
Nadmiar łoju skórnego ma podłoże hormonalne, przez co pomóc może przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, a przynajmniej niektórych z nich. Wszystko zależy od formy, w jakiej występuje progesteron – drugi składnik pigułki, estrogen, ma bowiem korzystny wpływ na cerę. Zbadano, że największą skuteczność w redukcji łojotoku ma drospirenon, a najmniejszą – lewonorgestrel oraz noretysteron, który u wielu osób nasila problem tłustej cery i trądziku.