Suknia wieczorowo-karnawałowa z XIX w. na licytacji w Sopockim Domu Aukcyjnym w Gdańsku [zdjęcia]

Grażyna Antoniewicz
Suknia wystawiona na aukcję w Trójmieście pochodzi z lat 60. XIX wieku
Suknia wystawiona na aukcję w Trójmieście pochodzi z lat 60. XIX wieku Sopocki Dom Aukcyjny
Suknia piękności z Południa licytowana będzie 18 listopada 2017 r. w galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego w Gdańsku przy. ul Długiej. Cena wywoławcza to 13 tys. zł.

Na aukcjach rzadko pojawia się coś tak oryginalnego jak suknia piękności z Południa. Pochodzi z lat 60. XIX wieku. Należała ona do żony Roberta Hughesa, według nieoficjalnych źródeł kandydata na stanowisko gubernatora stanu Wirginia. Następnie znalazła się w zbiorach Metropolitan Museum of Arts w Nowym Jorku, które z kolei przekazało ją, wraz z innymi obiektami, na aukcję. Drogą licytacji została nabyta przez obecnego właściciela.

Zobacz również: Obraz Chełmońskiego sprzedany w Sopocie za prawie milion

- Prawdopodobnie suknia była wysokiej klasy kostiumem operowym lub suknią balową używaną w okresie karnawału. Posiada cechy nietypowe dla mody okresu, w którym powstała. Są to obfite, bufiaste rękawy, wąska spódnica, oddzielnie krojony tren, nałożony na spódnicę, upinany po bokach. Co nadaje tej sukni charakter - neobarokowy i wskazują na nawiązania do mody kobiecej z trzeciej ćwierci XVII wieku - mówi Anna Nurzyńska-Dziemska z Sopockiego Domu Aukcyjnego. -Została uszyta z tkaniny wysokiej klasy, o bogatym zróżnicowaniu faktur i splotów. Tren sukni ma podszewkę z kremowego atłasu jedwabnego, wszytą na brzegach, widoczną dzięki drapowaniu. Taka sama podszewka znajduje się na mankietach. Spódnica sukni uszyta została z kremowej tkaniny bawełnianej, watowanej i pikowanej w skośną kratę - romby.

Suknia ma bogatą dekorację z wysokiej jakości pasmanterii jedwabnej.

- Z przodu stanika znajduje się dekoracyjne zapięcie w formie kwiatka z czarnych, szklanych koralików i chwostów jedwabnych, pasujących do reszty pasmanterii - opisuje Anna Nurzyńska-Dziemska. - Brzegi dekoltu i mankiety zdobione są również koronką z haftowanego, czarnego tiulu. Stanik wzmacniany jest fiszbinami i zapinany na metalowe haftki. Do spódnicy sukni przyfastrygowana kartka z napisem: Mrs. Robert Hughes, 418 Colonial Ave.

Zobacz też: Aukcja militariów w Trójmieście. Pod młotek poszło ponad 300 eksponatów

[TVN24]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Suknia wieczorowo-karnawałowa z XIX w. na licytacji w Sopockim Domu Aukcyjnym w Gdańsku [zdjęcia] - Dziennik Bałtycki

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet