300 plus („Dobry Start”)
W ramach programu „Dobry Start” rodzice lub opiekunowie mogą otrzymać jednorazowe wsparcie na dziecko uczące się w szkole i rozpoczynające rok szkolny. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód na uczniów do 20. roku życia (w przypadku niepełnosprawnych, uczących się dzieci – do 24. roku życia). Program „Dobry Start” nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola lub do zerówki (będących w trakcie rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub szkole) ani studentów.
Więcej szczegółów na temat świadczenia można poznać w artykule.
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i innych benefitów dla rodzin 3 (z minimum trójką dzieci). Z rabatów na KRD można korzystać zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach.
Aby założyć Kartę Dużej Rodziny, należy złożyć wniosek o jej wydanie w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub elektronicznie, za pośrednictwem platformy Emp@tia (przez stronę empatia.mpips.gov.pl).
Więcej szczegółów na temat świadczenia można poznać w artykule.
Żłobkowe
W ramach rządowego programu od 1 kwietnia 2022 r. będzie można starać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Będzie można otrzymać maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż równowartość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców w danym miesiącu za pobyt dziecka w placówce.
Aby otrzymać dopłatę, nie trzeba będzie spełniać kryterium dochodowego. Środki z ZUS trafią bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem. Wsparcie nie będzie przysługiwało, jeżeli rodzice korzystają z rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).
Więcej szczegółów na temat świadczenia można poznać w artykule.
Dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki do dziecka
Opiekę nad dzieckiem można powierzyć opiekunowi dziennemu bądź niani. Taka forma opieki nad maluchem przysługuje do zakończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia, a jeżeli objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione – do ukończenia 4. roku życia. O wsparcie można starać się na dziecko, które ukończyło 20 tygodni, niezależnie od sytuacji finansowej życiowej rodziny. Prawo do dofinansowania mają pracujący rodzice, którzy nie są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim ani wychowawczym.
Aby dostać dofinansowanie, należy zatrudnić nianię i podpisać z nią umowę o świadczenie usług, tzw. umowę uaktywniającą. Umowę można podpisać z babcią, dziadkiem lub innym dorosłym krewnym. Dofinansowanie obejmuje składki obliczone od wynagrodzenia niani, nieprzekraczającego kwoty 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Więcej szczegółów na temat świadczenia można poznać w artykule.