Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach.
W Polsce szczepienia już rozpoczęły się po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służby zdrowia, sanepidu i Domów Pomocy Społecznej.
Co wiemy o szczepionce przeciwko COVID-19?
Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, dla kobiet w ciąży? Kto nie powinien się szczepić?
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało Dialog Obywatelski online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem, ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak np. SARS, ptasia grypa, grypa lub COVID-19.
Rozmowę poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego "Crazy Nauka".
Jakie są wskazania i jakie są przeciwwskazania do szczepiania? Poznaj szczegóły.
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy można będzie bezpiecznie szczepić kobiety w ciąży i osoby z immunosupresją?
Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, to oczywiście nie ma badań klinicznych na ten temat, bo nie przeprowadza się takich badań u kobiet w ciąży. Wiemy już z krajów, które dopuściły stosowanie szczepionek w sposób kryzysowy, że np. w Wielkiej Brytanii, Urząd Rejestracji Leków zalecił bardzo dużą ostrożność i nie szczepienie kobiet w ciąży. Jest zalecenie, żeby nie zachodzić w ciążę ok. 2 miesiące po szczepieniu.
Jeśli chodzi o osoby z immunosupresją, to jest to szerszy problem szczepienia osób obciążonych różnymi dodatkowymi chorobami. Te szczepionki w pierwszym rzędzie kierowane są do osób, które mają zwiększone ryzyko powikłań związanych z COVID-19, ciężkiego przebiegu choroby i śmierci. Osoby, które mają takie choroby, jak immunosupresja(czyli osłabienie odporności), która może być spowodowana leczeniem nowotworów, infekcją HIV, chorobą AIDS, powinny być szczepione, dlatego, że może to zabezpieczyć je przed ciężkim Covidem i powikłaniami. Te osoby są w grupie (np. w Wielkiej Brytanii) osób, do których kierowane jest szczepienie
Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dlaczego szczepionka nie może być stosowana u dzieci poniżej 16. roku życia?
Dzieci, oprócz kobiet w ciąży, to druga kategoria, która nie wchodzi często do badań klinicznych. Tutaj w próbach klinicznych niektórych szczepionek brały udział osoby powyżej 16 roku życia, czyli młodzież. Natomiast generalnie nie ma danych z badań klinicznych na temat dzieci. Z drugiej strony, wygląda na to, że choroba COVID-19 dotyka dzieci w mniejszym stopniu, niż dorosłych. Dzieci rzadziej chorują, a jeżeli chorują, to choroba ma o wiele lżejszy przebieg.
Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi (miażdżyca, nadciśnienie, po udarze lub zawale, itp.)?
W oparciu o badania kliniczne, które znamy i o to, co się dzieje w innych krajach, mogę powiedzieć, że np. w Wielkiej Brytanii osoby z dodatkowymi chorobami, chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, z chorobami płuc, zakażone wirusem HIV, były w grupie, w której wykonywano badania kliniczne trzeciej fazy i nie było działań ubocznych innych, niż te, które wykazały badania. I skuteczność była potwierdzona w tych grupach. Te grupy są w grupie docelowej do szczepień i szczególnie potrzebują tych szczepień, bo u nich występuje ryzyko ciężkiego Covidu i zgonu z powodu choroby COVID-19.
Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE