Ta kobieta jest najstarszą stewardesą na świecie. Pracuje w zawodzie od 65 lat. Poznaj jej historię i zobacz, jak wygląda

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Bette Nash od 65 lat pracuje jako stewardesa. Karierę rozpoczęła w 1957 roku.
Bette Nash od 65 lat pracuje jako stewardesa. Karierę rozpoczęła w 1957 roku. Kelly/Pexels.com (zdjęcie poglądowe)
Bette Nash pracuje jako stewardesa od 65 lat. Pamięta czasy, gdy godziny przylotów i odlotów zapisywano kredą na tablicy. Jako najstarsza stewardesa na świecie trafiła do Księgi rekordów Guinnessa. Przypominamy jej niezwykłą historię i przedstawiamy kobietę na fotografiach.

Spis treści

Bette Nash jest stewardesą od 65 lat

Bette Nash jest najstarszą, a zarazem najdłużej pracującą na świecie stewardesą. W wieku 16 lat zetknęła się z załogą linii lotniczych TWA (Trans World Airlines), Po tym, jak zobaczyła na lotnisku stewardesy, zapragnęła pójść w ich ślady. Do grona stewardes udało jej się dołączyć w 1957 roku, w wieku 21 lat. Obecnie kobieta ma blisko 86 lat i nadal pracuje w tym samym zawodzie. Jej historia jest na tyle nietypowa, że Amerykanka trafiła do Księgi rekordów Guinnessa.

Młoda Amerykanka zaczęła latać liniami Eastern Airlines, które po licznych fuzjach stały się ostatecznie częścią American Airlines. Warto zaznaczyć, że latach 50., gdy zaczynała karierę, lotnictwo w Stanach Zjednoczonych wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Ręcznie wypisywane bilety na samolot można było kupić za wyjątkowo niskie kwoty. Nash wspomina, że bilet na lot z Nowego Jorku do Waszyngtonu kosztował 12 dolarów (choć warto pamiętać, że wówczas suma ta była warta więcej niż dziś), a godziny odlotów i przylotów uzupełniano kredą na tablicy. Co więcej, wejście do samolotu bez wcześniejszej rezerwacji nie stanowiło większego problemu.

Zobacz więcej zdjęć najstarszej stewardesy na świecie!

Jak wyglądała praca stewardesy w latach 50.?

Stewardesy musiały podporządkować się bardzo rygorystycznym wymogom. Miały być singielkami (sprawdzano, czy nie mieszkają z mężczyzną), być odpowiedniego wzrostu i nie wolno im było zbytnio przybrać na wadze w czasie pracy. Członkinie załogi samolotu ważono i mierzono, a jeżeli nie spełniały odpowiednich kryteriów, mogły nie zostać wpuszczone na pokład.

Również kultura latania różniła się znacznie od tej, jaką znamy współcześnie. Przykładowo w samolocie obsługa rozdawała pasażerom papierosy marki Marlboro lub Kent. Podczas 6,5 dekad pracy w zawodzie stewardesy Bette Nash obserwowała także zmiany, jakie zachodziły w pokładowej modzie. Noszone przez obsługę spódnice stawały się coraz krótsze, a stroje – mniej pruderyjne.

Przekonaj się, jak wygląda życie 86-letniej stewardesy!

Pasażerowie pokochali Bette Nash

Kobieta dała się także poznać jako miła osoba zapamiętująca swoich pasażerów. Jak przyznaje, bardzo lubi krótkie pogawędki z podróżnymi. Wśród ludzi, z którymi latała Nash, nie zabrakło także tak znanych osobistości, jak Pierwsza Dama Jackie Kennedy (żona prezydenta Johna F. Kennedy'ego).

Czas upływa nieubłaganie, ale Nash nie myśli o przejściu na emeryturę. Nadal pracuje jako stewardesa, stosując się do wymagań Federalnej Administracji Lotnictwa (agencji Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych, która nadzoruje lotnictwo). Jej praca stała się jej pasją, a życie zawodowe ułożyło się mimo tego, że Nash ma syna z niepełnosprawnością.

Źródło: ABC News, Instagram, Ofeminin

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Reklama

Chroń swoją głowę przed słońcem

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Zacięte walki kobiet podczas gali Hybrid MMA 4 w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet